Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 4 € na prvý nákup
Úvod Blog Rady & Návody Ako vybrať správnu nabíjačku batérií a ako nabíjať batérie?
Ako vybrať správnu nabíjačku batérií a ako nabíjať batérie?

Ako vybrať správnu nabíjačku batérií a ako nabíjať batérie?

Rady & Návody
Publikované 9. 4. 2025

Ako výrobcovia domáceho elektra a predajcovia značiek EMOS a GP veľmi dobre vieme, koľko drobných prístrojov v domácnosti funguje na batérie. Či už ide o diaľkové ovládače, digitálne váhy, meteostanice a digitálne budíky, nočné svetlá aj LED svietidlá ako kempingové svietidlá a čelovky či dekoratívne osvetlenie ako nano reťaze alebo LED lampáše a sviečky. Mnoho zákazníkov preto namiesto jednorazových alkalických batérií dáva prednosť nabíjateľným batériám na opakované použitie. Pre laika však môže byť náročné zorientovať sa v segmente nabíjateľných batérií — najmä pokiaľ ide o ich nabíjačky. Na trhu sa, žiaľ, stále objavujú klasické nabíjačky alebo modely s obyčajným časovačom, ale popri nich existujú predovšetkým inteligentné nabíjačky batérií. Tie dnes ponúkajú širokú škálu pokročilých funkcií, ktoré by sme vám chceli predstaviť, aby ste vedeli, ako si vybrať vhodnú nabíjačku batérií. 

 

V tomto článku sa vám preto pokúsime vysvetliť základné pojmy, funkcie a parametre inteligentných nabíjačiek. Ďalej sa pozrieme na to, aké typy batérií a koľko ich možno naraz nabíjať a na čo sa nabíjateľné batérie hodia. Často sa tiež stretávame s otázkami zákazníkov, ako dlho batérie nabíjať a ako kontrolovať ich kapacitu. Určite sa teda budeme venovať aj tejto problematike. A nevyhneme sa ani najčastejším chybám pri nabíjaní batérií. Z praxe vieme, že bezpečnostné pokyny a tipy na správne používanie nabíjateľných batérií je vždy dobré zopakovať. 

Typy nabíjačiek batérií a ich funkcie 

Keď začnete hľadať, aké druhy nabíjačiek existujú, pomerne rýchlo sa stretnete s pojmom univerzálna nabíjačka. Výrobca tým zvyčajne myslí nabíjačku, ktorá si poradí s viacerými typmi batérií. Či už ide o veľkosť (typ) článku, t. j. či zvládne nabíjateľné mikrotužkové batérie AAA alebo tužkové AA, typické pre menšie domáce elektronické zariadenia, alebo aj menej bežné veľkosti ako batérie malé mono C, veľké mono nabíjateľné batérie D aj 9V nabíjateľné batérie. Môže to však znamenať aj chemické zloženie batérií, t. j. že takáto nabíjačka dokáže nabíjať NiMH batérie (nikel-metal hydridové) aj NiCd (nikel-kadmiové) batérie, prípadne ďalšie typy nabíjateľných batérií. Odporúčame na označenie univerzálnej nabíjačky príliš nespoliehať a vždy si overiť v návode k produktu, s akými batériami je kompatibilná. 

GP nabíjačka batérií B631 univerzálna

Podobným prípadom sú inteligentné nabíjačky. Tento pojem môže znamenať pokročilosť ochranných a ďalších funkcií, ale aj to, že rýchlo a efektívne nabijú rôzne kapacity nabíjateľných batérií vďaka vlastnej detekcii. Nemusíte teda pre daný kanál nastavovať dĺžku nabíjania. Inteligentné nabíjačky si rozdelia potrebný prúd pre nabitie jednotlivých článkov a v okamihu nabitia sa nabíjacie miesto vypne. Proces nabíjania je teda automaticky ukončený pomocou detekcie delta V (niekedy uvádzané ako ΔV), ktorá spočíva v miernom poklese napätia na nabíjanej batérii v okamihu plného nabitia. Akonáhle toto nabíjačka rozpozná, prepne sa na nabíjanie len minimálnym udržiavacím prúdom a vyhne sa tak nežiaducemu prebíjaniu batérií

 

Naopak klasické nabíjačky nemajú žiadne ochranné funkcie proti prebíjaniu. V praxi to znamená, že po nabití musíte batérie ihneď vybrať alebo odpojiť nabíjačku zo siete. Z komunikácie so zákazníkmi sa však ukazuje jedno ich dobré využitie. Ak sa vám vybíja nabíjateľná batéria pod určitú hodnotu, približne 0,8 V, moderné nabíjačky nemusia rozpoznať, že bola batéria vložená, prípadne môžu hlásiť chybu. Hoci majú mnohé z nich pre tieto situácie špeciálny režim, ako si neskôr ukážeme, klasické nabíjačky, ktoré púšťajú prúd do batérií bez sofistikovanejšej detekcie, môžu nájsť uplatnenie práve pri oživovaní podbitých batérií

umierajúca batéria

Nenechajte sa zmiasť vzhľadom — aj keď napríklad nabíjačku EMOS BCN-40 používa Heuréka vo svojom článku „Ako vybrať nabíjačku“ ako príklad klasických nabíjačiek, v skutočnosti patrí medzi inteligentné. Má síce obyčajnú LED indikáciu a žiadny displej, čo môže niekoho zmiasť. Jej nabíjanie je však riadené inteligentnými funkciami. Napríklad už spomínanou funkciou dV, ktorá chráni batérie pred prebíjaním, a tiež bezpečnostným časovačom nastaveným na 12 hodín, po ktorých sa nabíjanie automaticky vypne. Ďalej má funkcie ochrany proti skratu, prepólovaniu, prepätiu a podpätiu, ktoré chránia batérie aj samotnú nabíjačku pred poškodením. Toto sú bezpochyby príklady inteligentných funkcií. Nemožno skrátka veriť všetkému, čo sa píše na internete — lepšie je spoľahnúť sa pri výbere na odborníkov na elektro — na nás.

 

Ďalším typickým prvkom inteligentných nabíjačiek sú nabíjacie režimy. Nabíjačky zvyčajne ponúkajú hneď niekoľko režimov, preto bude užitočné si ich trochu priblížiť. Konkrétny výber režimov nájdete opäť v návode k výrobku.

 

Ultra rýchly režim (Ultra-fast) slúži na veľmi rýchle nabíjanie. Teoreticky nabíjačka v tomto režime prispôsobuje nabíjací cyklus konkrétnym batériám tak, aby bolo nabitie čo najrýchlejšie. Žiaľ, pri menej kvalitných nabíjačkách to často znamená len využitie vysokého prúdu, a ak nie je nabíjačka vybavená inteligentnejším riadením, môže to viesť k poškodeniu batérií, ktoré potom musíte po nízkom počte cyklov vyhodiť. Takáto nabíjačka síce batérie nabije rýchlo, ale za cenu ich znehodnotenia — čo sa pri nami predávaných nabíjačkách nestáva. Ultra-rýchla GP Charge 10 je vybavená sofistikovaným softvérom, ktorý počas nabíjania starostlivo sleduje teplotu batérií a prispôsobuje prúd aj rýchlosť tak, aby sa batérie nepoškodili.

 

Režim ekologického nabíjania (Eco) predlžuje dobu nabíjania, ale poskytuje omnoho šetrnejšie nabíjanie pre bežné typy nabíjateľných batérií, ako sú NiMH. Znamená to, že nízkym prúdom počas dlhšieho času dobíja články tak, aby čo najviac zachoval počet ich nabíjacích cyklov. Tento režim rozhodne odporúčame, pokiaľ sa neponáhľate. Zákazníci, ktorí chcú nabíjateľné batérie používať opakovane a čo najdlhšie, mávajú dve sady batérií — aby zariadenie zostalo v prevádzke a medzitým sa mohla druhá sada pohodlne nabiť v eco režime.

Ďalšou súčasťou výbavy inteligentných nabíjačiek sú zdravotné režimy nabíjania pre staršie alebo príliš vybité batérie. Pomocou nich nabíjačka dokáže obnoviť časť kapacity opotrebovaných alebo dlhodobo skladovaných a nepoužívaných článkov. Napríklad EMOS profi nabíjačka batérií BCN-42D má režim oživenia batérie (Cycle) pre staršie batérie, pri ktorom nabíjačka vykoná niekoľko cyklov nabitia a vybitia, čím postupne zlepší výdrž (kapacitu) batérie. Tento režim môže trvať až niekoľko dní v závislosti od zvolenej rýchlosti nabíjania/vybíjania a ukončí sa vo chvíli, keď sa kapacita batérie ďalej výrazne nezvyšuje. Nabíjačka GP Pro P461 s dockom má viac ozdravných funkcií, konkrétne režim kondície, obnovenia a zotavenia.

Nabíjačka batérií EMOS profi BCN-42D

Režim údržby (Conditioning) slúži na obnovu kondície batérie, ktorá bola podbitá alebo bola uskladnená dlhšie ako rok, v dôsledku čoho sa jej napätie znížilo na príliš nízku úroveň. V tomto režime nabíjačka batériu opatrne dobije, prípadne zobrazí ikonu so stavom, keď nie je možné batériu nabiť. Režim obnovenia (Refresh) použijete na úplné vybitie batérie na bezpečnú úroveň a zároveň na zmeranie stavu batérie po jej vložení. Po zobrazení výsledku merania sa batéria úplne nabije. Tento proces môže trvať 10 až 20 hodín. Režim zotavenia (Recovery) sa používa na obnovu kapacity batérií, ktoré prešli už mnohými nabíjacími cyklami. Tento proces môže trvať 3 až 4 dni (približne 80 hodín), pretože je potrebné vykonať niekoľko cyklov vybitia a nabitia, aby sa zlepšil výkon batérie.

Aké typy batérií a koľko ich možno súčasne nabíjať?

Na výrobcovi batérií ani nabíjačky nezáleží. Všetky nabíjačky sú kompatibilné so všetkými značkami batérií, t. j. že v nabíjačke GP Batteries môžete nabíjať batérie inej značky alebo do nabíjačky EMOS môžete vložiť nabíjateľné batérie GP.

Avšak nikdy nepoužívajte batérie, ktoré nie sú nabíjateľné, t. j. články alkalické, zinkovo-uhlíkové, lítiové. Ale ani nabíjateľné batérie (napr. LiFePO4, NiCd či Li-ion), ktoré nie sú výslovne uvedené ako podporované vašou nabíjačkou. V niektorých nabíjačkách totiž nie je napríklad možné nabíjať nikel-kadmiové batérie a možno používať len nikel-metal hydridové (NiMH). V tomto ohľade sú určite praktickejšie nabíjačky, ktoré zvládnu viac typov batérií. Nabíjačka BCL-20D s LCD displejom podporuje okrem Ni-Cd a NiMH aj Li-ion a Li-FePO4 batérie.

Rovnako sa nikdy nepokúšajte nabíjať batérie veľkosti, na ktorú nie je daná nabíjačka určená. Aj keď by sa vám tam 12V alebo 9V batéria vošla, väčšina nabíjačiek umožňuje nabíjať len batérie typu AA a batérie AAA. Informáciu o tom, aký typ článku je možné v nabíjačke nabíjať, by ste mali vždy nájsť v návode. Ak si nie ste istí označením, pozrite si náš článok „Aké existujú druhy batérií“. Pri výbere nabíjačky pre nabíjateľné batérie preto zvážte počet a typ článkov, ktoré máte doma a ktoré budete často nabíjať.

Nabíjateľná batéria GP ReCyko 200 (9V)

Zákazníci sa nás občas pýtajú, či môžu v nabíjačke nabíjať napríklad len jednu batériu. Staršie nabíjačky umožňovali nabíjanie iba v páre alebo celej sade. Novšie nabíjačky sú zvyčajne viackanálové, takže nabíjajú každú batériu samostatne. Je však potrebné myslieť na to, že nie každá nabíjačka má túto funkciu, preto si vždy overte v návode, či môžete nabíjať aj nepárny počet batérií. Ak nabíjate 2 batérie vo viackanálovej nabíjačke rýchlym režimom, umiestnite ich na pozíciu 1 a 3 (alebo 2 a 4), aby ste ponechali priestor na chladenie a predišli prehrievaniu.

Treba rozlišovať parameter počtu dostupných kanálov a vplyv typu súčasne nabíjaných batérií. Niektoré nabíjačky síce majú nezávislé kanály, ale ak sa naraz nabíjajú batérie rôznych veľkostí, napr. AA a AAA, nabíjačka môže najskôr nabiť jeden typ a až potom druhý, čo predlžuje dobu nabíjania. Pri GP Pro P461 s dockom môžete vďaka štyrom nezávislým kanálom nabíjať akýkoľvek počet AA a AAA batérií súčasne, pretože každý zo 4 slotov pracuje samostatne.

Nabíjačka batérií GP Pro P461

Ako dlho batérie nabíjať a ako kontrolovať ich kapacitu?

Kapacita nabíjateľných batérií sa udáva v miliampérhodinách (mAh). Vyššia kapacita znamená dlhšiu výdrž batérie, no zároveň platí, že čím vyššia kapacita batérie, tým dlhšie sa bude nabíjať. V každej nabíjačke to však bude trvať inak. Pokiaľ ste kúpili batérie v sade spolu s nabíjačkou, informáciu o dĺžke nabíjania nájdete v návode. Inteligentné nabíjačky však samy rozpoznajú, keď je batéria úplne nabitá (teda dosiahne plnú kapacitu), a nabíjací proces automaticky ukončia.

Pri nabíjačkách bez displeja sa používa signalizácia stavu nabitia pomocou farebných diód. Napríklad oranžová alebo žltá pre prebiehajúce nabíjanie, zelená pre plné nabitie. Význam farieb sa však môže líšiť podľa modelu, preto si ho overte v návode. Niekedy, napr. pri nabíjačke GP Charge 10, LED diódy signalizujú aj režim nabíjania (modrá pre Ultra-fast, zelená pre Eco). Ak má nabíjačka len jednu farbu signalizácie, môže používať tzv. „dýchajúce svetlo“ – bez vložených batérií LED nesvieti, počas nabíjania jemne pulzuje a pri plnom nabití svieti nepretržite.

Nabíjateľné mikrotužkové batérie majú menšie rozmery, a preto aj nižšiu kapacitu (zvyčajne 400 až 1 000 mAh). Naopak najvyššie kapacity (až 3000 mAh) dosahujú monočlánky C a D. Pri tužkových batériách sa kapacity značne líšia. Napríklad nabíjateľné batérie AA GP ReCyko majú kapacitu až 2600 mAh. Nejde však len o čo najvyššiu kapacitu — dôležitý je pomer medzi samovybíjaním, počtom nabíjacích cyklov a samotnou kapacitou. Preto sa vám môže viac oplatiť kúpiť batérie s o niečo nižšou kapacitou, ale s lepšími vlastnosťami v iných parametroch.

Nabíjateľné batérie GP ReCyko 2600 AA (HR6)

Samovybíjanie spôsobené neustále prebiehajúcou elektrochemickou reakciou vo vnútri článku je bežná vlastnosť všetkých nabíjateľných batérií a dôvod, prečo počas skladovania strácajú kapacitu. Batérie Recyko značky GP boli vyvinuté tak, aby zabezpečovali veľmi nízku mieru samovybíjania. Uchovajú si až 80 % výkonu aj po roku od nabitia. Na meranie kapacity batérií môžete použiť univerzálny tester batérií EMOS. Niektoré nabíjačky už majú funkciu kontroly kapacity integrovanú, a tak nie je nutné vlastniť externý tester. U GP nabíjačky P461 možno kapacitu batérie zistiť stlačením a podržaním okrúhleho tlačidla — LED indikátory následne zobrazia jej stav.

Na čo si dať pozor pri nabíjaní batérií

Asi netreba pripomínať, že batériu je potrebné vložiť správne podľa orientácie naznačenej pri každom slote v nabíjačke, najčastejšie kladným pólom (+) nahor. V minulosti existoval problém s prebitím batérií, ten je však s príchodom moderných nabíjačiek vyriešený. Pri našich nabíjačkách vďaka funkcii detekcie delta V, ako už bolo spomenuté vyššie, k tomu nemôže dôjsť.

Zákazníkov niekedy znepokojuje, keď sa batérie počas nabíjania zahrievajú. Zvýšenie teploty je však bežný sprievodný jav dobíjania. Navyše, čím nižšiu kapacitu batéria má, tým viac sa pri nabíjaní obvykle zahreje. Nabíjateľné batérie majú pomerne široký rozsah prevádzkových teplôt (zvyčajne -20 °C až +50 °C), takže im to neublíži. Rozhodne však neodporúčame nabíjať batérie na priamom slnku alebo blízko zdrojov tepla. Vhodnejšie je nabíjať ich v chladnejšom prostredí (do +25 °C). Inteligentné nabíjačky bývajú vybavené kontrolou teploty a ak by prekročila kritickú hodnotu, nabíjačka proces ukončí alebo aspoň signalizuje vysokú teplotu. Ak však varovanie pretrváva, radšej vytiahnite nabíjačku zo zásuvky a nabíjanie neprerušujte.

Ak do nabíjačky vložíte poškodené alebo jednorazové batérie, inteligentnejšie nabíjačky vás na to upozornia — najčastejšie rýchlym červeným blikaním LED kontroliek. Samozrejme, nikdy nepoužívajte batérie, z ktorých unikol elektrolyt, ani neodstraňujte vonkajší obal batérií.

Nefunkčné nabíjačky aj nabíjateľné batérie patria do zberných nádob na elektroodpad. Jednu z nich nájdete napríklad v našej výdajni balíkových zásielok alebo predajni v sídle našej spoločnosti v Přerove. Ak si nie ste istí, kam malé elektro odniesť, mapu červených kontajnerov na batérie vo vašom okolí nájdete na webe prevádzkovanom spoločnosťou ASEKOL a. s.

V tomto článku sme podrobne rozobrali problematiku nabíjačiek batérií. Veríme, že si teraz budete vedieť vybrať takú, ktorá najlepšie zodpovedá vašim potrebám. Napriek tomu sme pripravení vám s výberom nabíjateľných batérií aj vhodnej nabíjačky pomôcť. Kontaktujte našu zákaznícku linku a radi vám poradíme.

O autorovi: Petr Brůžek – „Som nadšenec do technológií, vedy, techniky, environmentalistiky aj mechaniky. V EMOS-e mám na starosti marketing a vo voľnom čase som najradšej v dielni.“

GP nabíjačka batérií B441 + Speed Dock + 4 x AA 2100 mAh
43,90
Skladom
Číslo tovaru: B50444D
6x
GP nabíjačka batérií Charge 10 S491 + 4× AA
89,50
Skladom
Číslo tovaru: B56499
GP nabíjačka batérií B631 univerzálna
29,90
Skladom
Číslo tovaru: B50630
12x
EMOS univerzálna nabíjačka li-ion batérií BCL-20D
23,40
Skladom
Číslo tovaru: N9221

Píšeme, radíme, inšpirujeme a testujeme