Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 4 € na prvý nákup
Doprava zadarmo. Na všetko!
VYUŽITE do konca júla ZĽAVU 10 % na CELÝ SORTIMENT GoSmart produktov s použitím kódu: GOSMART
Úvod Ako vyberať spotrebné a nabíjacie batérie

Ako vyberať spotrebné a nabíjacie batérie

Spotrebné batérie sú neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Aj napriek tomu si pri ich výbere nevie dať množstvo zákazníkov rady. Vzhľadom k tomu, že batérie využívá veľmi široké spektrum užívateľov s rozdielnymi nákupnými prioritami, nákupných ciest vedúcich k spokojnosti zákazníka môže byť viac.

spotrebni-baterie.jpgPokiaľ aj vy patríte medzi tých, ktorí nevedia, aký typ batérie si vybrať a radi by ste sa o rozdieloch medzi jednotlivými druhmi batérií dozvedeli viac, ste na správnom mieste. Existuje niekoľko odporúčaní, ktoré je dobré pri nákupe batérií zohľadniť a na druhej strane aj upozornení, čomu by ste sa mali pri ich nákupe vyhýbať:

 1. Preferujem nižšiu cenu batérií alebo ich vyššiu výdrž? V určitom momente sa budete musieť rozhodnúť, či uprednostníte batériu s maximálnou výdržou alebo pôjdete do ekonomicky nenáročného variantu.
 2. Očakávam jednorázový nákup tejto batérie alebo jej opakovaný nákup? Dôležitá otázka je aj, koľko batérií a za akú dobu môžete reálne spotrebovať. Vďaka tomu zistíte, koľko batérií je rozumné nakúpiť a či sa vám neoplatí viac využiť skôr nabíjací variant.
 3. Budem vyberať na základe známosti značky alebo iných kritérií? Na trhu existuje veľké množstvo značiek a niekoľko typov batérií. Pri nákupe sa môžete rozhodovať buď na základe známosti značky alebo na základe aktuálne získaných informácií, či ponuky.

 

Ako by teda mal váš nákupný proces v optimálnom prípade prebiehať?

Preto, aby ste kúpili batériu, ktorá bude vo vašom zariadení fungovať, je prvým určujúcim rozcestníkom práve veľkosť batérie.

Veľkosť batérie 

Sedliacky rozum iste napovie, že veľkostne hľadáte takú batériu, ktorá sa vôjde do otvoru v zariadení pre  ňu určenom. Pri nákupe správnej veľkosti batérie máte niekoľko možností:

 • Pozrieť sa na štítok batérie a nájsť označenie, ktoré vaša stará batéria má a takto označenú batériu vyhľadávať.
 • Pozrieť sa na prístrojový štítok zariadenia, do ktorého batériu potrebujete.
 • Vziať batériu so sebou do obchodu a zveriť výber náhrady špecialistovi v predajne.

 

 

Typ batérie na základe použitej technológie

Určením správnej veľkosti batérie, nákup ešte nekončí. Pokiaľ chcete, aby batéria vydržala čo najdlhšie, mala by vás zaujímať aj použitá technológia. Každá z technologií má své výhody i nevýhody, ktoré sa odrážajú v cene i úžitkových vlastnostiach batérie.

Často se tiež stáva, že z predajného obalu nevyčítate všetky potrebné informáce o tom, ktorú batériu zrovna kupujete. V tom prípade vám pomôžu stránky výrobcu, popis produktu alebo rada špecialistu priamo v predajni. Problémom je niekoľko druhov značenia, kde klasická tužková batéria môže byť označena ako AA alebo LR6. Záleží na tom, v ktorej časti sveta sa zrovna pohybujete.

S najčastejšími veľkosťami batérií vám môže pomôcť nasledujúca prevodná tabuľka:

Všeobecné výhody primárnych, jednorázových článkov:

 • Dajú sa kúpiť takmer kdekoľvek.
 • Disponujú minimálnym samovoľným vybíjaním a môžete ich skladovať, či uchovávať dlhšiu dobu bez používania.

Všeobecné nevýhody:

 • Sú len na jedno použitie (nedajú sa znovu nabíjať).
 • Majú vyšší vnútorný odpor (nehodia sa do zariadení s vyšším odberom prúdu, ako sú blesky, fotoaparáty alebo náročnějšie hračky).
 • Jsou náchylné k vytékání a tím mohou ohrozit nebo poškodit zařízení, ve kterém se používají (týká se především zinkových baterií a neznačkové alkaliky).
 • Nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí (ve většině případů se nerecyklují).

Nabíjacie vs. nenabíjacie batérie?

Pokiaľ aj napriek tomu stále premýšľate, či kúpiť nabíjacie batérie alebo nie, skúste odpovedať na následujúce otázky:

 • Predpokládám, že mi batéria vydrží viac ako mesiac?
 • Mám doma minimum zariadení napájaných batériami?
 • Chcem zariadenie na batérie skladovať pre prípad núdze?
 • Používajú zariadenie deti?

Pokiaľ ste na všetky otázky odpovedali „ÁNO“, potom budú pre vás ideálne práve primárne batérie, teda tie, ktoré sa nedajú nabíjať. Vo všetkých ostatných prípadoch sa vám oplatí zadovážiť si nabíjacie batérie, aj napriek tomu, že ich cena je v porovnaní s nenabíjacími v priemere 5-krát vyššia. Avšak táto investícia sa väčšinou vráti už pri desiatom použití. A to aj pri započítaní nákladov na spotrebu elektrickej energie pri dobíjaní.

Zariadenie, do ktorého batériu potrebujete

Niektoré zarízadenia majú špecifické požiadavky na batérie. Avšak výrobcovia batérií sa snažia spotrebiteľom jich výber uľahčiť a priamo na obale produktu uvádzajú, do ktorých zariadení sa daná batéria hodí. Určite sa teda oplatí sledovať popisy k tovaru a ikonky na obaloch batérií.

Počet batérií, ktoré chcete zakúpiť

Na trhu je k dispozícii rôznorodá ponuka balení batérií od dvoch až po desiatky kusov. Vždy máte na výber, či pokryjete iba aktuálnu potrebu alebo si ušetríte čas a často aj peniaze a nakúpite viac batérií v jednom balení.

Zaujímavosť: Štatistika uvádza, že priemerná európska domácnost spotrebuje ročne desiatky kusov batérií. Len v susednej Českej republike sa denne predá viac ako 400 000 ks tužkových batérií typu AA.

Nadbytočné predzásobenie batériami tiež nie je najrozumnejším riešením. Každá batéria, či už nabíjecia alebo nenabíjacia, sa sama o sebe vybíja aj obyčajným ležaním v zásuvke. V prípade jednorázových batérií je efekt samovybíjania pomalejší, avšak v případe zinkových batérií ide len o 2–3 roky. Pokiaľ teda pripočítame dobu, kedy tieto batérie ležia v skladoch predajcu, dalo by sa povedať, že zinkové batérie by ste mali spotrebovať okamžite bez ďalšieho skladovania.

TIP: Ako sú batérie staré a do akého dátumu ich môžete bez problémov použiť sa dozviete buď z predajného obalu alebo priamo zo samotných batérií. Prípadne si môžete sami na batérie poznačiť fixkou poznačiť, kedy ste ich kúpili alebo odlíšiť staršie batérie od novších.

Nabíjacie batérie

Nabíjecie batérie sú vhodné predovšetkým do zariadení, ktoré používate pravidelne a intenzívne. Patria medzi ne napr. fotoaparáty, hračky, audio-zariadenia a svietidlá. U týchto produktov je finančne výhodnějšie batérie dobiť ako neustále kupovať primárne, nenabíjacie batérie.

Kapacita. Oproti jednorázovým bateriám máte rozhodovanie čiastočne uľahčené faktom, že výrobcovia sú pri nabíjacích bateriách povinní uvádzať kapacitu ako na samotnej batérii, tak aj na obale. Veľmi jednoducho tak zistíte, koľko energie by mala daná batéria poskytnúť.

Samovybíjaníie Ďalším dôležitým parametrom pri nabíjacích batériách je efekt samovybíjania. Na čo Vám je batéria, ktorú ste síce nabili, ale po niekoľkých mesiacoch v zásuvke už nabitá nie je? Batérie s nízkym stupňom samovybíjania nájdete vo väčšine prípadoch označené ako „Ready to use“ (Pripravené ihned na použitie) a znamená to, že sú už prednabité z výroby a po zakúpení ich môžete ihneď začať používať.

Počet cyklov. Trojicu dôležitých parametrov pri nabíjacích batériách uzatvára počet cyklov. Tento údaj definuje, koľkokrát môžete danú batériu nabiť a vybiť bez toho, aby batéria dramaticky strácala svoju kapacitu alebo množstvo energie, ktoré je batéria schopná poskytnúť. Počet cyklov sa väčšinou pohybuje v rozsahu stoviek až tisícov a je často tiež uvedený ako na batérii, tak aj na obale.

Pri podrobnejšom skúmání nabíjacích batérií na trhu možno zistíte, že neexistuje batéria, ktorá by nad ostatnými prevyšovala vo všetkých troch parametroch. Je to z dôvodu, že konštrukcia nabíjacích batérií neumožňuje výrazne zlepšiť jeden parameter bez toho, aby nedošlo ke zhoršeniu iného. Vyberať teda musíte podľa priorít, ktoré od nabíjacích batérií očakáváte.

 

Pokiaľ kladiete dôraz na:

 1. Maximálnu výdrž batérie v zariadení – potom vyberajte batérie s čo najvyššou kapacitou
 2. Veľmi časté používánie batérie – vyberajte batérie s velkým počtom nabíjacích cyklov
 3. Čo najväčšiu finančnú úsporu – vyberajte batérie s veľkým počtom nabíjacích cyklov
 4. Pohodlnosť používania – snažte sa nájsť batériu s čo najmenším efektom samovybíjania

Čo s vybitými batériami?

Vybité batérie, či už jednorázové alebo nabíjacie v žiadnom prípade nepatria do koša či popolnice na komunálny zmesový odpad. Odtiaľ by totiž putovali buď na skládku, alebo priamo do spaľovne, kde by sa z batérií uvoľňovali škodlivé látky a tažké kovy, ktoré by znečišťovali ovzdušie, pôdu, podzemné a povrchové vody.

Vybité batérie môžete odniesť do tisícov zberných miest na Slovensku. Nejznámejšie sú zelené koše na separovaný zber použitých batérií, ktoré sú umiestnené v obchodoch, kde bežne batérie kupujete. Obchody majú totiž zo zákona povinnosť umiestňovať v prevádzkach zberné boxy.

TIP: Pokiaľ sa vám nechce s každou vybitou batériou behať na zberné miesto, skvelým pomocníkom vám môže byť nový projekt ECOCHEESE na domáce uskladňovanie batérií. Ide o farebné papierové škatule, ktoré môžete vybitými batériami postupne plniť a akonáhle bude krabička zaplnená, následne môžete jej obsah vyprázdniť v niektorom z tisícov zberných miest. Škatuľky si môžete objednať zdarma na www.ecocheese.sk