Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 4 € na prvý nákup
Úvod Blog Inšpirácie Akú čelovku si vziať na bicyklovanie, beh, bežecké lyžovanie alebo turistiku a kempovanie?
Akú čelovku si vziať na bicyklovanie, beh, bežecké lyžovanie alebo turistiku a kempovanie?

Akú čelovku si vziať na bicyklovanie, beh, bežecké lyžovanie alebo turistiku a kempovanie?

Inšpirácie
Publikované 2. 4. 2025

V parametroch čeloviek sa dá ľahko stratiť. Každého napadne, že by sa mal zaujímať o to, ako ďaleko, ako silno a ako dlho bude čelovka svietiť. Lenže potom sa začítate do jednotlivých vlastností čelových svietidiel a začne to byť zložité. Aký dosvit by mala mať čelovka na behanie? Využijem pod stanom červené svetlo? A ani samotné svietenie nie je také jednoduché. So svetelným tokom čelovky sa zvyšuje dosvit, ale aj nároky na napájanie, takže klesá jej doba svietenia. Čomu dať prednosť, keď chcem čelovku na turistiku?

Na všetky tieto otázky vám chceme odpovedať v tomto prvom článku o čelovkách. Z nášho EMOS blogu ste zvyknutí na pomerne technické popisy funkcií našich produktov, či už ide o praktické články o nabíjačkách batérií, anténach alebo napríklad detektoroch oxidu uhoľnatého. Tu však chceme ponúknuť našim zákazníkom jednoduchého sprievodcu, ako si vybrať čelovku na konkrétne použitie. Jasné, aj pri čelovkách by sme vám mohli dať množstvo podrobných informácií. Napríklad že dosvit je definovaný ako vzdialenosť, pri ktorej klesne intenzita osvetlenia na 1/4 luxu a že lux je intenzita svetla dopadajúceho na 1 m² pri splne mesiaca. Ale užitočnejšie bude povedať, že pri čelovkách na behanie treba počítať s oveľa menším efektívnym dosvitom, aby ste dobre videli na cestu, a vyberať preto čelovky s hodnotou dosvitu aspoň 200 metrov. A dáme vám aj konkrétne tipy na vhodné modely čeloviek.

Čelovka na turistiku a do kempu

Čelovka má nielen pre turistiku a táborenie nepopierateľnú výhodu v tom, že oproti vreckovým baterkám či nabíjacím ručným svietidlám máte voľné ruky. To sa hodí pri stavaní stanu, čítaní z rozloženej mapy alebo hľadaní vecí v batohu. Koniec je všetkým improvizovaným úchopom hlavou o rameno alebo strkaniu konca baterky do ruky. Ak máme poradiť, akú čelovku na kempovanie, tak rozhodne hľadajte široký uhol vyžarovania, ktorý je lepší na orientáciu v tábore a ďalšie činnosti okolo kempovania. Požadujte uhol nad 100°. Aj pri zbere a štiepaní dreva sa jednoducho lepšie pracuje s rozptýleným svetlom do blízkeho okolia. Turisti potom počas túry ocenia úchyty, ktorými sa dá čelovka pripevniť na ramenný popruh batohu alebo nejakú sponu, pomocou ktorej pôjde zavesiť čelovka na stropné pútko stanu. Ak bude mať čelovka aj diódu na červené svetlo, určite za ňu budete vďační. Zrak sa rýchlejšie adaptuje späť na tmu a červené svetlo taktiež neoslní ostatných v skupine pri nočnom pochode alebo pri hľadaní vecí v spoločnom stane.

kempovanie s čelovkou

Pri čelovkách na turistiku a dlhší pobyt v prírode si však dajte pozor na začiatočnícku chybu. Silný výkon, teda veľký svetelný tok, znamená vysoké nároky na napájanie. Mimo civilizácie je napájanie vždy trochu oriešok, takže skôr neodporúčame príliš výkonné čelovky, alebo aspoň nech majú viac režimov svietenia. Výhodou je, ak môžete regulovať výkon čelovky na 50 % alebo menej (niekedy nazývané ako eco režim). V režime svietenia na čiastočný výkon sa úmerne tomu zvyšuje aj výdrž batérie. A tu prichádza voľba samotného napájania – sú na turistiku a kempovanie lepšie nabíjacie čelovky alebo batériové čelovky? Klasické jednorazové batérie je jednoduchšie vymeniť, zvyčajne sa dajú kúpiť v najbližšej dedine v Jednote alebo ich má kamarát vo vrecku, ale mávajú väčšiu hmotnosť a výdrž čeloviek na ne nie je príliš veľká. Napriek tomu môže byť napájanie čelovky na AAA batérie alebo AA batérie praktickejšie než spoliehať sa na dobré svetelné podmienky pre solárne panely s USB. Alebo na powerbanky, s ktorými môže byť napájanie počas chôdze v teréne dosť náročné.

Akú čelovku na túry, táborenie a kempovanie teda vybrať? Naším favoritom je LED čelovka GP Discovery CHR41, ktorá v balení prichádza s tromi nabíjacími mikrotužkovými batériami NiMH, ktoré možno nabíjať mikro USB káblom priamo v čelovke, ale dajú sa do nej použiť aj klasické jednorazové AAA batérie! Tieto dve možnosti napájania znamenajú obrovskú flexibilitu. Pribalené nabíjacie batérie vás prekvapia vysokou výdržou, dlhou životnosťou a minimálnym samovybíjaním. Napriek tomu máte pri dlhších výpravách a viacdňových expedíciách istotu, že ak si pribalíte obyčajné batérie, nezostanete bez svetla. Jej sestrou je potom LED čelovka GP Discovery CH46, ktorá je naopak v základe napájaná tromi AAA alkalickými batériami, ale ak preferujete skôr nabíjacie batérie, aj tie v nej môžete bez problémov použiť.

Obe majú inak rovnako skvelé funkcie na kempovanie aj turistiku. S 300 lm svetelného toku nie sú prehnane výkonné a majú aj režim svietenia na 50 % a 2 % výkonu. Intenzitu svietenia si ani nemusíte voliť klasicky tlačidlom. Čelovka CHR41 to zvládne sama vďaka vzdialenostnému senzoru (tzv. auto dimming). Viac jasu ponúkne, keď sa budete obzerať po odloženom vybavení a menej, keď budete na kolene krájať špekačky. Čelovka sa skrátka pohotovo zosilňuje a zjemňuje podľa toho, na aký vzdialený objekt svietite. U čelovky CHR46 potom stačí mávnuť rukou, pretože o výber optimálnej intenzity svietenia sa starajú inteligentné senzory, ktoré zachytia váš pohyb a svietenie zoslábia či zosilnia. Obe majú odolnosť proti dažďu a nárazuvzdornosť do 1 metra. Za nás je to skvelá voľba pod stan aj na poriadne výlety do prírody.

LED čelovka GP Discovery CHR41

Akú čelovku vybrať na behanie, bežky a bicykel

Bežci a bežkári podľa našich skúseností potrebujú smerovať väčšinu svetla v úzkom uhle priamo pred seba, aby mali dobre osvetlenú trasu. To umožňujú čelovky s funkciou regulácie svetelného kužeľa, keď z širšieho uhla svietenia jednoducho zaostríte viac do lúča. Čelovka na behanie by však mala osvetliť aj väčšiu vzdialenosť. Dosvit minimálne 85 metrov by mal byť dostatočný. Pri tomto športe je dôležité včas zaregistrovať všetky nerovnosti terénu a pri bežkovaní zas nástrahy stopy aj pri vyšších rýchlostiach s dostatočným predstihom. Aj tu využijete červené svetlo – najmä do hmly, pretože od rozptýlených vodných pár sa takéto svetlo menej odráža a neoslňuje. Nehovoriac o tom, akú silnú odrazivosť má sneh a ľad.

nočný beh s čelovkou emos

Čo určite oceníte pri behu aj na lyžiach, je nízka hmotnosť čelovky. Nielenže bude celkovo príjemnejšia na nosenie, ale nebude mať tendenciu padať vám z čela. Pomôcť môže aj kvalitný hlavový pás, ktorý vás nebude obmedzovať v pohodlí, ale zároveň pevne udrží čelovku na hlave. Po športovom výkone by mal ísť ľahko zložiť a vyprať. A v ideálnom prípade bude mať aj reflexné prvky zvyšujúce vašu viditeľnosť v tme, a teda aj bezpečnosť. U bežkárov a pri behu v zimných mesiacoch môže prísť na pretras aj teplota, pri ktorej sa na čelovky dá spoľahnúť. Samotná čelovka zvládne aj teploty pod nulou, problém nastáva až pri zdroji napájania. V tomto ohľade vedú skôr batériové čelovky, pretože napríklad lítiové spotrebné batérie majú široký teplotný rozsah (od -40 °C do +60 °C). Navyše sú o tretinu ľahšie a až sedemkrát výkonnejšie než bežné alkalické batérie. Takže ak ide o čelovku na zimné športy, tie sú určite vhodnejšie batériové čelovky než čelovky s akumulátormi Li-Ion alebo Li-Pol, ktorým mráz znižuje kapacitu.

čelovka emos a teplotná odolnosť

Na behanie môžeme odporučiť nabíjateľnú čelovku GP Xplor PHR16 s hmotnosťou 44 gramov alebo jej príbuznú čelovku GP Xplor PHR17 s vyšším svetelným tokom 500 lm a stále príjemnou hmotnosťou 60 gramov. Z mnohých režimov svietenia si vyberiete ideálne osvetlenie podľa aktuálnych podmienok vašej trasy. Kombinácia viacerých svetiel v športových režimoch zabezpečuje úplnú kontrolu nad priestorom pred vami, pretože svieti silné bodové a zároveň orientačné priestorové svetlo. Bezpečnostné blikajúce svetlo určené na beh a prateľný reflexný pás z priedušnej tkaniny robia z týchto čeloviek skvelé športové vybavenie.

Vlastnosti čelovky, ktoré sa uplatnia pri vonkajších aktivitách ako svižná nordic walking chôdza, orientačný či trailový beh, sa rozhodne hodia aj pre čelovku na bicykel. Nejde ani tak o to, že by čelovka mala nahradiť predné pevné cyklosvetlo na bicykel, ale pri cyklistike dodatočné čelovky využijete minimálne kvôli dvom veciam. Pre možnosť naklápania svetelného lúča viac dole pod bicykel vďaka kĺbovej hlave, zatiaľ čo hlavné cyklosvetlo sa postará o úzky lúč smerujúci vpred. A tiež pre samotný fakt, že čelovka na rozdiel od cyklosvetla osvetlí priestor, na ktorý sa pozeráte – nie len tam, kam smerujú riadidlá. Či sa obzeráte na križovatke, hľadáte niečo v cyklobrašni alebo sa otáčate za ostatnými. A aké ďalšie parametre by mala mať čelovka na bicykel? Cyklisti často riešia uchytenie na prilbu, takže určite potrebujú nastaviteľný pás.

nočný výlet s čelovkou emos

V tomto článku sme si dali za cieľ poskytnúť naše skúsenosti a ukázať vám tipy na čelovky pre konkrétne využitie, s ktorými sa stretávame u našich zákazníkov. Radi vám však s výberom a upresnením vhodných parametrov pre čelovku pomôžeme aj na našej zákazníckej linke alebo prostredníctvom e-mailu. Veríme, že vám naše čelové svietidlá spríjemnia beh, bežkovanie, cyklistické výlety aj kempovanie pod holým nebom. Ak hľadáte čelovku pracovnú alebo napríklad na horolezecké aktivity, tipy na vhodné čelové svietidlá nájdete v článku „Akú vybrať čelovku na ryby, pre poľovníka, na outdoor alebo na prácu?“

O autorovi: Petr Brůžek – „Som nadšenec do technológií, vedy, techniky, environmentalistiky aj mechaniky. V Emose mám na starosti marketing a vo voľnom čase som najradšej v dielni.“

3x
LED nabíjacia čelovka GP Discovery CHR41, 300 lm
45,80
Skladom
Číslo tovaru: P8572
16x
LED nabíjacia čelovka GP Discovery CHR35, 600 lm
50,90
Skladom
Číslo tovaru: P8555
17x
CREE LED nabíjacia čelovka P3534, 230 lm, Li-Pol 1200 mAh
22,90
Skladom
Číslo tovaru: P3534
16x
COB LED + LED čelovka P3536, 220 lm, 100 m, 3× AAA
13,90
Skladom
Číslo tovaru: P3536

Píšeme, radíme, inšpirujeme a testujeme