Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 4 € na prvý nákup
Úvod Ako vybrať powerbank za 2 minúty

Ako vybrať powerbank za 2 minúty

Ako správne vybrať powerbank?

Sedíte na stanici, v čakárni u lekára, alebo ste napríklad práve na túre v horách a váš telefón zahlási iba pár zostávajúcich percent batérie – okamih, kedy nespanikári len málokto. Pokiaľ mobil práve využívate ako mapu, alebo slúži ako jediný prostriedok, ako sa s niekým spojiť, je kvalitný powerbank po ruke na nezaplatenie. Ako funguje powerbank? A na čo pri jeho výbere staviť aby slúžil tak, ako potrebujete?

 

Čo je powerbank?

Powerbank je prenosný záložný zdroj elektrickej energie, vďaka ktorému ľahko dobijete batériu svojho mobilu, tabletu, fotoaparátu, navigácie, bluetooth reproduktoru, GoPro kamery, smart hodinek či podobných zariadení. To sa skvele hodí v situáciách, keď si doma zabudnete nabíjačku alebo nemáte prístup k elektrickej zásuvke. Powerbank využijete predovšetkým na cestách a v prírode, ale aj v čakárni u lekára alebo napríklad na koncerte. Spríjemní vám aj voľný čas doma, kedy môžete zariadenie dobíjať z pohodlia gauča, bez ohľadu na vzdialenosť zásuvky.

Podľa jednotlivých kritérií možno powerbanky bežne dostupné na slovenskom trhu jasne rozlíšiť. Tie sa líšia predovšetkým kapacitou akumulátora, rýchlostí nabíjania, druhy konektorov, ale tiež materiálom, rozmermi a prídavnými funkciami.

 
 

Kým začnete vyberať

Nadchla vás predstava mať možnosť si kedykoľvek dobiť svoje zariadenie z náhradného akumulátora? Než sa pustíte do samotného výberu, mali by ste si ujasniť odpovede na nasledujúce otázky a postupovať nasledujúcom poradí:

  • Má powerbanka slúžiť ako pravidelný alebo len príležitostný zdroj energie?
  • V akých situáciách budete powerbanku využívať najčastejšie?
  • Akú kapacitu by mala mať?
  • Akú rýchlosť nabíjania od powerbanky očakávate?
  • Vyžadujete od nej nejaké špeciálne funkčné vlastnosti alebo výbavu?

 

 

Spôsob používania powerbanky

 

  • Pohotovostné/príležitostné – Pokiaľ vám má powerbank slúžiť iba ako občasný, núdzový záložný zdroj energie, ktorý budete denne nosiť po ruke, vyberte si radšej menšiu powerbanku.
  • Pravidelné/opakované – Pravidelné/opakované – Pokiaľ naopak plánujete niekoľkodňový pobyt v prírode, kde sa plne spoliehate na dodatočný zdroj energie, používate powerbanku denne a nechcete ju tak často dobíjať, potom vyberte radšej väčšiu powerbanku. Vaše zariadenie tak budete môcť dobiť opakovane a na tieto účely vám skvele poslúži napríklad powerbank EMOS Alpha 20 s kapacitou 20 000 mAh.

 

 
 

Kapacita verzus rozmery

Všeobecne platí, že čím väčšou kapacitou powerbank disponuje, tým väčšie má rozmery a hmotnosť, čo si nemusí každý používateľ hneď uvedomiť. Navyše je aj drahšia.


Pri voľbe kapacity teda zohľadnite najmä to, akým spôsobom ju potrebujete využívať a koľko energie od nej na jedno nabitie očakávate. Máte v tom jasno? Bravo! Teraz už si môžete všetko jednoducho spočítať:

 
Udávaná kapacita powerbanku Prevod – reálna kapacita Reálna kapacita Kapacita batérie vášho zariadenia Koľkokrát zariadenie nabijete
5 000 mAh * 0,6 3 000 mAh 2000 mAh 1,5×
10 000 mAh * 0,6 6 000 mAh 2000 mAh
20 000 mAh * 0,6 12 000 mAh 2000 mAh
 

Pokiaľ má vaše zariadenie batériu s napr. 6 000 mAh, powerbanka s udávanou kapacitou 10 000 mAh ju dobije z 0 na 100 % len raz. Naopak pokiaľ máte zariadenie s napr. 1 000 mAh a očakávate od powerbanky, že ho nabije plne 3×, bude vám stačiť powerbanka s kapacitou 5 000 mAh.

Viac podrobností sa dozviete v článku venovanom čisto tejto problematike.

 

Rýchlosť nabíjania

O tom, ako rýchlo sa vaše zariadenie nabije, rozhoduje jeho elektronika. Tá vydá impulz powerbance, akú rýchlosť si žiada, a pokiaľ to powerbanka vie, dá mu taký prúd energie, aký zariadenie potrebuje.

Pri výbere vhodnej powerbanky sa teda tiež zamyslite nad tým, aké zariadenia potrebujete dobíjať. Pre väčšinu prenosnej elektroniky vám bude stačiť 1 A pri 5 V = 5 W alebo 2 A pri 5 V = 10 W. Oproti tomu váš najnovší telefón so 40W nabíjaním určite ocenia rýchlejšiu powerbanku, napríklad EMOS AlphaQ 10. Vybavenie powerbanku čipom pre rýchlonabíjanie oceníte aj v prípade nabíjania powerbanku samotného – výrazne tak skrátite dobu potrebnú na jej „doplnenie paliva“. Nikoho predsa nebaví tankovať niekoľko hodín. Tejto problematike sa tiež budeme venovať v samostatnom článku.

Pre správnu funkčnosť rýchlonabíjania je potrebná aj adekvátna kabeláž. Obyčajné káble v takom prípade nestačia a je nutné voliť káble s vyššou „priepustnosťou“, napr. Smart káble EMOS.

 
 

Dodatočné funkcie a nadštandardná výbava

Okrem bežných powerbankov vybavených funkciami ako je LED indikácia nabitia, ochrana proti podbitiu a prebitiu, preťaženiu alebo skratu, narazíte na trhu aj na powerbanky s bezdrôtovým nabíjaním, solárnym panelom, alebo napríklad na powerbanky, ktoré môžete využiť aj ako svietidlo alebo štartér auta.


Ďalším plusom môže byť aj funkcia passthrough, čo znamená, že cez noc a bez prerušovania ľahko dobijete samotný powerbank aj všetky pripojené zariadenia. Pre náročnejších používateľov sú určené powerbanky s LED displejom, na ktorom zistíte aktuálny zostatok batérie powerbanky v %, alebo aktuálnu rýchlosť nabíjania.

 

Vybrali ste si?

Už viete, aká by mala vaša powerbanka presne byť? Potom neváhajte a vyberte si záložný zdroj pre nabíjanie svojich prístrojov mimo domova. Varovne blikajúci indikátor stavu batérie na vašom zariadení už vás tak nechá v kľude za všetkých okolností.