Úvod História vianočného osvetlenia

História vianočného osvetlenia

Dopátrať sa k prvému vianočnému stromčeku znamená ísť hlboko do histórie. Niektoré zdroje uvádzajú ako prvého človeka, ktorý ozdobil vianočný stromček Martina Luthera Kinga. Pravdepodobne legenda hovorí o tom ako sa protestantský reformátor prechádzal v noci po lese keď sa pripravoval na kázeň a videl v korunách borovice svetlo hviezd. Okamžite sa ponáhľal domov aby replikoval krásu, ktorú videl. Vo svojej snahe nachystal doma zelený stromček, ktorý ozdobil voskovými sviečkami. Vyzeralo to asi takto:

Hist_vianoc.jpg

Bude to pravdepodobne len legenda, pretože ozdoba domácností zeleňou siaha ešte do čias obdobia Rímskej ríše. Spolu so stromčekom, vianočným symbolom sa začala rozmáhať vianočná výzdoba a samozrejme vianočné svetlá. Nemeckí luteráni si zasluhujú vďaku za počiatok tradície osvetlenia vianočného stromčeka. To sa datuje niekedy do polovice 18. storočia. Na vianočné obdobie ľudia okrem klasického zdobenia pridali zdobenie stromčeka sviečkami, ktoré sa prichytávali na vetvičky roztopeným voskom alebo kúskom drôtu. Vianočný stromček a vianočné osvetlenie sa stalo tradíciou, svetlo zo sviečok prinášalo ľudom radosť po celom svete.

Hist_vianoc2.jpg

Spolu so sviečkami na stromčekoch dávali európski kresťania do okna svojho domu sviečku, čím označili svoj „kresťanský“ dom a ostatní kresťania vedeli, že sú vítaní pri spoločnom oslavovaní ducha Vianoc. Vianočné osvetlenie ako ho poznáme dnes si muselo prejsť ešte dlhou cestou. Sviečky na vetvičkách boli v zásade nebezpečné a často dochádzalo k požiarom.

Na Vianoce v roku 1879 predstavil Thomas Edison prvé verené vianočné osvetlenie, ktoré umiestnil vonku pred svojím laboratóriom. Stal sa tak oficiálne prvým človekom, ktorý spravil vianočnú výzdobu mimo vianočného stromčeka. Ľudia mohli túto výzdobu vidieť každú noc. Už o 2 roky neskôr vynálezca Edward Johnson, ktorý pracoval u pána Edisona, vytvoril a začal sériovo vyrábať vianočné reťaze. Pozostávali z 80 malých elektrických žiaroviek, z modrej, bielej a červenej žiarovky.  Mohli si ich však dovoliť len bohatí ľudia pretože cena sa pohybovala na úrovni 300 dolárov, čo dnes predstavuje približne 8500 eur. Z tohto dôvodu si ľudia naďalej ozdobovali stromček obyčajnými sviečkami, aj napriek nebezpečenstvu s tým spojeným, pretože elektrické osvetlenie bolo príliš drahé. Sviečky sa zapaľovali len na pár minút, čo je pre dnešné Vianoce len ťažko predstaviteľné. Ľudia mali pri vianočnom stromčeku vedro s vodou alebo pieskom pre prípad požiaru. Taktiež umiestňovali stromček k oknu aby bol viditeľný z vonku.

Hist_vianoc3.jpg

Nasledujúce roky sa rôzne spoločnosti predbiehali v súťaži, kto dokáže prispôsobiť a predávať vianočné osvetlenie aj pre obyčajných ľudí. Spoločnosť GE (General Elektric) prišla s prvým káblovým setom s podrobnými inštrukciami na zapojenie a výmenu žiarovky. Rok 1920 priniesol prevratné použitie termostatových technológií vo vianočnom osvetlení - blikanie. V žiarovke bol umiestnený malý železný pásik, ktorý keď sa nahrial, sa oholtým sa prerušil elektrický obvod a žiarovka zhasla. Keď sa pásik ochladil, vystrel sa a znova rozsvietil žiarovku. Až do súčasnosti dochádzalo k obmenám žiaroviek, farieb, tvarov, dĺžky a rôznych ďalších parametrov.

Radosť s akou sa stretávame pri zasvietení vianočných svetielok krásne dokumentuje video z filmu Vianočné prázdniny. Komédie o rodine Griswoldovcov, so skvelým Chevy Chaseom a jeho filmovou manželkou Beverly D´Angelo: