Podľa mňa neexistuje jediná slovenská domácnosť, v ktorej by sme nenašli tužkové batérie. Používame ich jednoducho všetci – do ovládačov, hračiek, bateriek, budíkov alebo fotoaparátov. Ale už málokto sa v nich naozaj vyzná. Viete, aký typ vybrať, aby vám batérie vydržali čo najdlhšie? A ako spoznať, že už úplne doslúžili? V tomto článku si ich všetky prehľadne zhrnieme, popíšem vám, aké typy sú na čo vhodné a tiež vám poradím, ako spoľahlivo zistiť, či je batéria stále funkčná, alebo je už čas ju vymeniť.

Aké sú typy tužkových batérií? Ako zistím, že je batéria vybitá?
Rady & NávodyAké sú základné druhy tužkových batérií a ako sa označujú?
Tužkové batérie sa líšia nielen použitou technológiou, na ktorej sú založené (na to sa pozrieme neskôr), ale hlavne svojou veľkosťou.
AAA (mikrotužkové batérie)
Mikrotužkové batérie AAA sú malé a úsporné. Často sa používajú v zariadeniach s nižšou spotrebou energie, typicky sa nachádzajú v diaľkových ovládačoch, bezdrôtových myšiach alebo detských hračkách. Ich štandardné rozmery sú 10,5 × 44,5 mm.
AA (klasické tužkové batérie)
Tužkové batérie AA sú jednou z najbežnejších variantov. Majú univerzálnu veľkosť a vyššiu kapacitu než AAA batérie. So štandardnými rozmermi 14,5 × 50,5 mm sa hodia napríklad do bateriek, herných ovládačov alebo kuchynských váh.
C (malé monočlánky)
Batérie typu C sú väčšie než bežné tužkové batérie a poskytujú aj väčšiu kapacitu a dlhšiu výdrž. Majú štandardné rozmery 26,2 × 50 mm a väčšinou sa hodia do elektronických hračiek, väčších bateriek, bleskov alebo prenosných rádií.
D (veľké monočlánky)
Najväčšie z bežných tužkových batérií sú články typu D, ktoré majú najväčšiu kapacitu a najdlhšiu výdrž. So štandardnými rozmermi 34,2 × 61,5 mm sa často používajú v silnejších baterkách, prenosných reproduktoroch alebo niektorých zdravotníckych zariadeniach.
Použitie jednotlivých typov batérií je len orientačné, záleží na konkrétnom zariadení.
Ak hľadáte jednorazové alkalické batérie s vysokou kapacitou a dlhou výdržou, odporúčam siahnuť po:
- GP Super – ponúkajú až o 50 % dlhšiu výdrž oproti bežným alkalickým batériám.
- GP Ultra – poskytujú až o 80 % vyšší výkon než štandardné alkalické batérie.
- GP Ultra Plus – majú až o 200 % väčší výkon než dostupné bežné alkalické batérie.
Všetky tieto batérie nájdete na našom e-shope vo všetkých veľkostiach (AAA, AA, C, D a dokonca aj 9V).

Prehľad technológií batérií
Chemické zloženie batérií zásadne ovplyvňuje ich výdrž, preto je dobré mať o nich aspoň základný prehľad.
Alkalické batérie sú najrozšírenejšie a nájdete ich vo všetkých veľkostiach. Majú strednú kapacitu a výdrž, ale nie sú príliš vhodné pre zariadenia s vysokou spotrebou energie.
Lítiové batérie sú mimoriadne ľahké a vyznačujú sa dlhou životnosťou, majú najlepšiu hustotu energie a zvládajú vysoké prúdové zaťaženie. Samovybíjanie je pri nich prakticky nulové. Ak ich vložíte napríklad do nástenných hodín alebo do ovládača, budú bez problémov fungovať celé roky. Navyše sú odolné voči extrémnym teplotám od -40 °C do +60 °C.
Získali si vás lítiové tužkové batérie? Zaobstarajte si lítiové batérie od značky GP a garantujem vám, že nebudete sklamaní.
Zinok-uhlíkové batérie predstavujú lacnejšiu variantu s nižšou kapacitou. Ich nevýhodou je rýchlejšie vybíjanie, preto nie sú ideálne pre energeticky náročnejšie spotrebiče. O niečo výkonnejšie sú zinok-chloridové batérie, ktoré síce ponúkajú o niečo lepšiu kapacitu, ale stále sú menej výkonné než alkalické batérie.
V našom sortimente už zinok-uhlíkové ani zinok-chloridové batérie nenájdete. Technologicky sú už prekonané a dnes existujú oveľa efektívnejšie varianty s dlhšou životnosťou a vyššou spoľahlivosťou – napríklad práve alkalické alebo lítiové batérie.
Zaujíma vás technologická podstata tužkových batérií do väčších detailov? Prečítajte si náš článok, ktorý je zameraný na druhy jednorazových batérií.
Kedy zvoliť jednorazové tužkové batérie a kedy sú naopak vhodnejšie tie nabíjacie?
Jednorazové batérie sú jednoduchá technológia, ktorá bude pravdepodobne aktuálna ešte veľmi dlho. V mnohých prípadoch môžu byť lepšou voľbou než tie nabíjacie, najmä pri zariadeniach, kde batérie zostávajú v prístroji dlhšie obdobie. To sa týka napríklad ovládačov, detektorov pohybu, hodín, budíkov alebo niektorých bateriek.
Naopak, ak by ste batérie v zariadení menili niekoľkokrát ročne, je lepšie zvoliť nabíjacie varianty. Tie sa oplatia predovšetkým pri zariadeniach, ktoré spotrebúvajú viac energie alebo kde je častá potreba výmeny batérií. Nabíjacie batérie síce majú vyššiu počiatočnú cenu, ale vďaka dlhej životnosti a opakovanému používaniu šetria peniaze aj životné prostredie.
Na záver záleží na konkrétnom použití. Ak ide o zariadenia s menšou spotrebou a nízkou frekvenciou výmeny, jednorazové batérie sú podľa mňa vhodnejšie. Pri zariadeniach s častejšou spotrebou energie a potrebou opakovanej výmeny sa zase oplatí investovať do nabíjacích batérií.
Na našom e-shope emos.cz ponúkame okrem tužkových batérií aj všetky rozmery gombíkových a špeciálnych batérií. Máme aj také, ktoré je niekedy ťažké zohnať! Potrebujete pomoc s výberom? Prezrite si tento článok, ktorý vás výberom správnej batérie pekne prevedie.
Ako spoznám, že je tužková batéria vybitá?
Šuplík plný tužkových batérií, o ktorých si myslíme, že sú pripravené na okamžité použitie. Ale keď doň raz vložíme použitú batériu s tým, že ju neskôr vyhodíme, nastane nekonečný chaos.
Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť, či je batéria ešte použiteľná alebo nie. Jedným z najjednoduchších je použiť merač prúdu a napätia. Tento prístroj vám pomocou dvoch vodičov ukáže, koľko náboja batéria ešte obsahuje – ak meriate novú alkalickú batériu s napätím 1,5 V, mal by ukázať približne 1,6 V.
V prípade, že nemáte po ruke voltmeter, vložte batériu do nejakého prístroja alebo zariadenia, ktoré má nízku spotrebu energie, napríklad do hodín. Ak batéria nebude fungovať ani tam, môžete ju s čistým svedomím vyhodiť. V opačnom prípade viete, že máte aspoň jednu funkčnú batériu v zásobe.
Skvelým pomocníkom na meranie stavu nabitia alebo vybitia batérie je univerzálny tester. Môžete ho použiť na meranie batérií rôznych veľkostí – N, AAA, AA, C, D, 9 V aj gombíkových batérií.
Kam s vybitými batériami?
Zistili ste, že váš šuplík obsahuje viac vybitých a nefunkčných batérií než tých, ktoré ešte môžete použiť? Na nič nečakajte a vyhoďte ich.
Monočlánky môžete vyhodiť do zelených zberných nádob, ktoré sú určené špeciálne pre batérie. Sú takmer v každom obchode alebo aj na poštách. Ďalšou možnosťou je odovzdať vyradené batérie do vonkajších kontajnerov určených na zber drobnej elektroniky.
O autorovi: Petr Brůžek – „Som nadšenec do technológií, vedy, techniky, environmentalistiky aj mechaniky. V Emose mám na starosti marketing a vo voľnom čase som najradšej v dielni.“
Píšeme, radíme, inšpirujeme a testujeme
-
Prečítajte si, ako sa starať o nabíjateľné batérie. Viete, ako správne nabíjať a skladovať NiMH batérie?
Nabíjateľné batérie sú skvelým spôsobom, ako šetriť peniaze a životné prostredie. Aby však vydržali a dobre fungovali, je dôležité sa o ne správne starať. V tomto článku sa pozrieme na to, ako znížiť samovybíjanie počas skladovania a ako zabrániť nedostatočnému nabitiu alebo prebitiu, aby boli NiMH batérie vždy spoľahlivo pripravené na použitie. V skratke sa dozviete, ako sa starať o nabíjateľné batérie a na čo si dávať pozor pri ich používaní.
-
Ako vybrať správnu nabíjačku batérií a ako nabíjať batérie?
Ako výrobcovia domácich elektrických spotrebičov a predajcovia značiek EMOS a GP veľmi dobre vieme, koľko malých spotrebičov v domácnosti funguje na batérie. Či už ide o diaľkové ovládače, digitálne váhy, meteostanice a digitálne budíky, nočné svetlá a LED svietidlá, ako sú kempingové lampáše a čelovky, alebo dekoratívne osvetlenie, ako sú nano reťaze alebo LED svietidlá a sviečky. Mnohí zákazníci preto uprednostňujú nabíjateľné batérie pred jednorazovými alkalickými batériami.
-
Typy batérií podľa technológie - jednorazové batérie
Pre každodenný život delíme batérie do dvoch základných technologických kategórií. Nabíjateľné batérie a batérie na jedno použitie. Praktické využitie závisí najmä od odberu prúdu, ktorý ovplyvňuje, ako rýchlo sa batéria vybije. V tomto článku sa zameriam na jednorázové batérie a ich technologický charakter. V tomto článku sa dočítate aj o ďalších klasifikáciách batérií.