Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 4 € na prvý nákup
Úvod Zelený EMOS 2

Zelený EMOS 2

 

Stromy a klimatická kríza
 

„Vyrúbať strom trvá len niekoľko minút, ale než vyrastie nový, uplynie niekoľko desaťročí.“

Druhá dôležitá vec je dopad na svetové oceány, ktoré sú už teraz trpko skúšané plastovým odpadom. Oxid uhličitý reaguje s molekulami vody a znižuje jeho pH. Znamená to, že oceány sa okysľujú. Okyslenie oceánov znamená, že morské živočíchy strácajú schopnosť extrahovať z morskej vody vápnik a teda začnú mať problém s vytváraním kostry alebo škrupiny, či mušle.


Zem sa cyklicky ohrievalaochladzovala v závislosti od množstva CO2 v atmosfére. Ak sa v dávnych dobách podarilo preniknúť slnečnému žiareniu na zem, dokázalo ohriať zem. Ak sa ohriali oceány, tie odparili oxid uhličitý a došlo k ďalšiemu ohrievaniu. Vďaka zamrznutým vzduchovým bublinám zamrznutým v ľadovcoch na Antarktíde a v Grónsku vedci zistili, že hodnota CO2 v ovzduší nebola nikdy vyššia ako 300 ppm. Pred industriálnou revolúciou v 17. storočí bola hodnota približne 280 ppm. V roku 2015 sa táto hodnota dostala prvý krát v histórii nad hodnotu 400 ppm, dnes je hodnota 410,06 ppm. Hodnota ppm znamená „parts per milion“ a vyjadruje aký je podiel tohto plynu v atmosfére. Dnešná hodnota je na úrovni 0,041 percenta.
 

EMOS a stromčeky

Vysádzanie stromčekov sa môže zdať klišé, ale naše rozhodnutie je ovplyvnené celosvetovým nárastom CO2 v atmosfére. Množstvo oxidu uhličitého v atmosfére je najvyššie za posledných 800 000 rokov. Jeho hodnota kolíše podľa vegetačného obdobia rastlín po celej planéte. Preto je ho v máji najviac a na jeseň najmenej. Spôsob ako dokážeme aj my hmatateľne prispieť k zníženiu hladiny CO2, je vysadiť stromčeky, ktoré dokážu stiahnuť tieto hodnoty a pomôcť k zdravšiemu prostrediu nielen pre nás, ale aj pre ďalšie generácie.

 

Skúste s nami začať

Od 1.9.2019 prechádzame na systém  kompletnej elektronickej fakturácie a teda faktúry za nakúpený tovar obdržíte už len v digitálnej podobe (formát *.pdf).

Ako kompenzáciu za nevytlačené faktúry ponúkame vysadenie stromčekov. Na konci roka sa súčet počtu objednávok z ESHOPu premietne do počtu stromov, ktoré vysadíme


Veríme, že posun k lepšiemu je potrebné robiť spoločne.



Ďakujeme.
Tím spoločnosti EMOS SK s.r.o.

Prečo sme sa rozhodli vysádzať stromčeky?

V mnohých médiách sa stretávame s pojmom uhlíková stopa a s číselným množstvom CO2 v atmosfére. Práve preto počúvame zo všetkých strán o klimatických summitoch, dohodách o udržateľnosti zdrojov, o povolenom množstve emisií a dohodách naprieč celým svetom.


Ak by sme sa pozreli do histórie, takýto vysoký podiel CO2 v atmosfére bol pred cca. tromi miliónmi rokov, kedy bola teplota o 2-3 stupne vyššia a hladina morí bola o 15-25 metrov vyššia. Nárast je dnes spôsobený spaľovaním fosílnych palív, ktoré využívame kvôli výrobe energie. Palivá ako uhlie alebo ropa obsahujú uhlík, ktorý rastliny stiahli z atmosféry. Teraz tento uhlík vraciame do atmosféry obrovským tempom. Hodnotu CO2 zvyšujeme 100 násobne rýchlejšie ako sa zvyšovala prirodzene pri konci poslednej doby ľadovej, čo bolo približne pred 11 000 - 17 000 rokmi.
 

Čo je dôležité na oxide uhličitom?

Oxid uhličitý je skleníkový plyn, ktorý absorbuje teplo. Nielen absorbuje, ale ho aj vyžaruje. Prirovnať to môžeme k tehlám, ktoré sú v peci, nahrejú sa a potom aj po vyhasnutí ohňa, stále sálajú teplo. Je to cyklus, kedy sa určité množstvo tepla absorbuje, vyžaruje, ale ak je dodané ďalšie teplo, dochádza k nerovnováhezvyšovaniu teploty celej planéty. Veľmi zjednodušene povedané, teplo nedokáže „uniknúť“ do atmosféry a cirkuluje. Z tohto dôvodu sa nazýva skleníkový plyn. Medzi skleníkové plyny radíme ešte napríklad metánoxid dusný. Tieto dva však nemajú taký výrazný podiel v atmosfére a majú kratšiu dobu rozpadu.

Zdroj: https://www.climate.gov/news-features/understanding-climate/climate-change-atmospheric-carbon-dioxide
Citát: https://www.ekoton.sk/o-stromoch/