Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 4 € na prvý nákup
Doprava zadarmo. Na všetko!
VYUŽITE do konca júla ZĽAVU 10 % na CELÝ SORTIMENT GoSmart produktov s použitím kódu: GOSMART
Úvod VIETE, ŽE - Zaujímavé a zábavné fakty o elektrine

VIETE, ŽE - Zaujímavé a zábavné fakty o elektrine

Fakty o elektrine môžu byť zábavné aj zaujímavé?

Nasledujúci článok sme zostavili vzhľadom na súčasnú situáciu. Deti ostali s nami doma. Aj keď sú naša hrdosťpýcha, niekedy nás ich "zvedavosť" môže prinútiť siahnuť po prírodných antidepresívach... EMOS robí svet jednoduchší – a tak dúfame, že menšou zbierkou zaujímavýchzábavných faktov o elektrine potešíme nielen Vás, ale aj Vaše ratolesti.

 

1. Elektrina sa pohybuje rýchlosťou svetla

Rýchlosť svetla vo vákuu je 299 792 458 metrov za sekundu (1 079 252 848,8 km/h). Pre lepšiu predstavivosť, cesta svetla od Slnka na Zem trvá približne 8 minút. Akoto, že elektrina cestuje tak rýchlo? Všetko je to ideálnou kombináciou elektrónov a elektrického prúdu. „Tok elektriny“ je zložený z množstva drobných častíc, inak známych ako elektróny. Keď sú elektróny statické, pohybujú sa neuveriteľne pomaly. Vždy keď pripojíte káblom elektrické zariadenie, elektrónom to umožní cestovať zo zdroja energie (zásuvky, powerbanku, batérie) do vášho zariadenia. Tento tok je odborne známy ako elektrický prúd, ktorý začne svoju cestu až po pripojení zariadenia.

726-(1).jpg

 

2. Napätie iskry statickej elektriny môže merať až 3 000 Voltov

Viac o statickej elektrine si prečítajte v tomto článku.

girl-212022_1280-(2).jpg
  
 

3. Blesk je výboj elektriny v atmosfére

Blesk je prejavom elektriny pohybujúcej sa v atmosfére. Zatiaľ, čo sa po oblohe pohybujú oblaky pomaly, vo vnútri sú neustále aktívnejšie. Zatiaľ, čo teplé prúdy tlačia vodu a ľad do výšky, gravitácia ich naopak ťahá k zemi. V oblaku sa teda hromadia v hornej časti pozitívne nabité elektróny, pozdĺž spodnej časti zase negatívne nabité elektróny. Tie si k sebe hľadajú cestu, aby sa neutralizovali. Počas bežného dňa to reálne nastane, no počas búrkového počasia vznikajú turbulentné vetry, ktoré negatívne náboje od oblaku oddeľujú. Tie sa začínajú tzv. „stupňovitým rebríkom“ pohybovať k zemi. Medzitým sú zo zeme smerom hore tlačené kladne nabité náboje. Keď sa stretnú, vytvoria obrovský elektrický prúd (blesk), ktorý vystrelí smerom k oblaku. Áno, časť blesku, ktorá je nám viditeľná je v skutočnosti náboj smerujúci zo zeme naspäť k oblakom.
 
1203.jpg
 


4. Elektrické úhory môžu spôsobiť elektrický šok s napätím až vo výške 500 Voltov

A to ako na sebaobranu, tak aj pre lov. Predtým, ako bola elektrina súčasťou života, už starí Egypťania vedeli, že blesky a šoky z elektrických úhorov boli veľmi nebezpečné. Týmto rybám hovorili „Hromovládcovia Nílu“.
 
42-33048874.jpg



5. Vtáky na elektrickom vedení nedostanú zásah elektrickým prúdom

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo vtáky sediace na elektrickom vedení nedostanú zásah elektrickým prúdom?Ak vták sedí na jednom elektrickom drôte, je v úplnom bezpečí. Ak by sa však vták dotkol iného drôtu, alebo zeme krídlom alebo nohou, uzatvoril by okruh a vytvoril tak obvod, ktorý spôsobí, že elektrina pretečie telom vtáka a teda by ho zasiahol elektrický prúd.

531.jpg
 

6. Najväčšia žiarovka na svete 

Najväčšia žiarovka na svete sa nachádza v americkom meste Edison v štáte New Jersey. Je vysoká 4,27 m a váži osem ton. Je umiestnená na vrchu pamätnej veže Thomasa Edisona (Thomas Edison Memorial Tower) O najdlhšie svietiacej žiarovke na svete si prečítajte v tomto článku.

thomas-edison-memorial-tower.jpg



7. Uhlie je najväčší svetový zdroj energie na výrobu elektrickej energie

Uhlie sa spaľuje v peciach, ktoré varia vodu. Para z vriacej vody potom otáča turbíny, ktoré sú pripojené ku elektrickým generátorom. Elektrina sa môže vyrábať teda pomocou vody, ale aj vetra, slnka a dokonca aj živočíšneho odpadu.

3215-(2).jpg

 

8. Elektrina v srdci

Vedeli ste, že elektrina hrá hlavnú rolu aj v tom, ako bijú naše srdcia? Elektrina spôsobuje svalové kontrakcie v srdci, ktoré sa sťahuje. Elektrokardiogramové (EKG) prístroje používané lekármi merajú práve elektrinu prechádzajúcu naším srdcom. Tlkot srdca zdravého človeka, stroj EKG zobrazuje ako čiaru opakovane sa pohybujúcu s pravidelnými výkyvmi. Elektrina sa niekedy používa aj ako elektrokonvulzívna terapia (ECT), pri ktorej sú pacienti liečení elektricky vyvolanými impulzmi s cieľom liečiť psychiatrické choroby. Viac o elektrine v našom tele si prečítajte v tomto článku.

2273001.jpg

 

9. Elektrické polia fungujú podobným spôsobom ako gravitácia

Kým však gravitácia vždy len priťahuje, elektrické polia môžu buď priťahovať alebo odpudzovať. Dva pozitívne nabité náboje sa odpudzujú, rovnako ako sa odpudzujú dva negatívne nabité náboje. Opačne nabité náboje sa naopak priťahujú.

1200px-VFPt_dipole_electric_manylines-svg.png

 

10. Vojna prúdov

V roku 1880 začala medzi Nikola Teslou a Thomasom Edisonom „vojna prúdov“. Tesla vynašiel Striedavý prúd (AC) a Edison Jednosmerný prúd (DC). Obaja chceli, aby sa ich prúdy spopularizovali. Striedavý prúd vyhral, pretože je bezpečnejší a dá sa použiť na väčšie vzdialenosti. Viac o histórii elektriny si prečítate v tomto článku.

titulna2.jpg

 

11. Čudné mikrovlnky

Pri priemernom využívaní mikrovlnnej rúry, rúra spotrebuje viac energie na napájanie svojich digitálnych hodín ako na samotný ohrev jedla.

651998-POZ627-261.jpg

 

12. Elektromobil už v roku 1891

Prvý funkčný elektrický automobil postavil v roku 1891 americký vynálezca William Morrison.

unnamed-(2).jpg


Prečítajte si aj o najväčších vynálezoch

 

Prečítajte si aj o UGR

 

Prečítajte si aj o CRI

 

Prečítajte si aj o statickej elektrine

Prečítajte si aj o LED technológiách a ich dopade na životné prostredie

 

Prečítajte si aj o elektrine v našom tele

Prečítajte si aj o histórii elektriny


Prečítajte si aj o najdlhšie svietiacej žiarovke