VIETE, ŽE - Zaujímavé a zábavné fakty o elektrine
Fakty o elektrine môžu byť zábavné aj zaujímavé?
Nasledujúci článok sme zostavili vzhľadom na súčasnú situáciu. Deti ostali s nami doma. Aj keď sú naša hrdosť a pýcha, niekedy nás ich "zvedavosť" môže prinútiť siahnuť po prírodných antidepresívach... EMOS robí svet jednoduchší – a tak dúfame, že menšou zbierkou zaujímavých a zábavných faktov o elektrine potešíme nielen Vás, ale aj Vaše ratolesti.
1. Elektrina sa pohybuje rýchlosťou svetla
Rýchlosť svetla vo vákuu je 299 792 458 metrov za sekundu (1 079 252 848,8 km/h). Pre lepšiu predstavivosť, cesta svetla od Slnka na Zem trvá približne 8 minút. Akoto, že elektrina cestuje tak rýchlo? Všetko je to ideálnou kombináciou elektrónov a elektrického prúdu. „Tok elektriny“ je zložený z množstva drobných častíc, inak známych ako elektróny. Keď sú elektróny statické, pohybujú sa neuveriteľne pomaly. Vždy keď pripojíte káblom elektrické zariadenie, elektrónom to umožní cestovať zo zdroja energie (zásuvky, powerbanku, batérie) do vášho zariadenia. Tento tok je odborne známy ako elektrický prúd, ktorý začne svoju cestu až po pripojení zariadenia.
2. Napätie iskry statickej elektriny môže merať až 3 000 Voltov
Viac o statickej elektrine si prečítajte v tomto článku.
3. Blesk je výboj elektriny v atmosfére
Blesk je prejavom elektriny pohybujúcej sa v atmosfére. Zatiaľ, čo sa po oblohe pohybujú oblaky pomaly, vo vnútri sú neustále aktívnejšie. Zatiaľ, čo teplé prúdy tlačia vodu a ľad do výšky, gravitácia ich naopak ťahá k zemi. V oblaku sa teda hromadia v hornej časti pozitívne nabité elektróny, pozdĺž spodnej časti zase negatívne nabité elektróny. Tie si k sebe hľadajú cestu, aby sa neutralizovali. Počas bežného dňa to reálne nastane, no počas búrkového počasia vznikajú turbulentné vetry, ktoré negatívne náboje od oblaku oddeľujú. Tie sa začínajú tzv. „stupňovitým rebríkom“ pohybovať k zemi. Medzitým sú zo zeme smerom hore tlačené kladne nabité náboje. Keď sa stretnú, vytvoria obrovský elektrický prúd (blesk), ktorý vystrelí smerom k oblaku. Áno, časť blesku, ktorá je nám viditeľná je v skutočnosti náboj smerujúci zo zeme naspäť k oblakom.
4. Elektrické úhory môžu spôsobiť elektrický šok s napätím až vo výške 500 Voltov
A to ako na sebaobranu, tak aj pre lov. Predtým, ako bola elektrina súčasťou života, už starí Egypťania vedeli, že blesky a šoky z elektrických úhorov boli veľmi nebezpečné. Týmto rybám hovorili „Hromovládcovia Nílu“.
5. Vtáky na elektrickom vedení nedostanú zásah elektrickým prúdom