Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 4 € na prvý nákup
Úvod VIETE, ŽE - Statická elektrina

VIETE, ŽE - Statická elektrina

Statická elektrina vás môže poriadne potrápiť

 

Viete, že statická energia býva často sprevádzaná akustickým javom podobným prasknutiu? Určite sa Vám to už niekedy stalo. Chystáte sa otvoriť dvere, rukou sa priblížite ku kľučke, keď tu zrazu vás niečo kopne do prstov. Čo sa to práve stalo? Kopla Vás statická elektrina. Čo je statická elektrina?

marius-masalar-CyFBmFEsytU-unsplash.jpg
 
Statická elektrina, na rozdiel od elektrického prúdu, neprechádza cez elektrické vedenie, ale hromadí sa na jednom mieste. Predovšetkým v materiáloch, ktoré nemajú kvalitný náboj a preto sa v nich „zasekne“. Izolátory ako je guma, či plast akumulujú statický náboj, keď sa o seba trú. Tento jav sa nazýva aj „triboelektrická energia“.

girl-212022_1280-(1).jpg
 
Novým vetrom do teórie vzniku statickej elektriny by mohla byť štúdia, kde vedci skúmali jav zvaný „Flexoelektrina“.  Definovať by sa tento jav dal ako spontánny výskyt elektrických polí počas nepretržitého, ale nekonzistentného ohýbania na úrovni nanočastíc. Napríklad náhodný pohyb dlane po plastovej fólii. Na úrovni nanočastíc je aj na hladkých predmetoch množstvo malých výčnelkov. Vedci zistili, že pri trení dvoch objektov sa tieto „nanovýčnelky“ ohnú, čo spôsobí nahromadenie statickej elektriny.
 
2732711.jpg
 

Výsledky testovania ukázali, že plastyobzvlášť náchylné na vytváranie statickej elektriny. Zistenia výskumu by tak mohli dopomôcť k bezpečnosti na miestach, kde aj drobná iskra môže spôsobiť explóziuropné rafinérie, ťažba zemného plynu atď. Nové poznatky by tiež mohli na druhej strane pomôcť optimalizovať materiály tak, aby produkovali viac statickej elektriny – a použiť ich tak ako zdroj prenosnej nabíjacej technológie.

sebastian-pociecha-LfDFvUlUIDo-unsplash.jpg

To, že statická elektrina občas potrápi nás všetkých, si pochopiteľne všimli aj obchodníci. Preto si v obchode môžete kúpiť špeciálny antistatický sprej, náramok alebo napríklad aj koberec. Pred takouto investíciou môžete ale vyskúšať niekoľko tipov, ako sa statickej elektriny vo vašom okolí zbaviť:


Zvlhčovač vzduchu

Výbojom statickej elektriny sa veľmi často darí v priestoroch, ktoré sú vybavené klimatizáciou. Tá v podstate zabezpečuje neustálu cirkuláciu suchého vzduchu – v ktorom sa statickej elektrine veľmi darí. A ak sa k nemu pridá ešte vysoká koncentrácia elektronických zariadení, vznikajú ideálne podmienky pre slabé, či silnejšie elektrické výboje. A pretože sa bez počítača a ďalších technologických výdobytkov ani v práci, ani doma, pravdepodobne nezaobídete, vyskúšajte zvlhčovač vzduchu. V núdzi vám poslúži aj plastová nádobka s vodou, ktorú umiestnite na vyhrievacie teleso. Zvlhčovač dodá ovzdušiu v miestnosti potrebnú vlhkosť (tá by ideálne nemala klesnúť pod 60 %). Okrem potlačenia nechceného „iskrenia“ tak prospejete aj svojmu zdraviu.

pikwizard-d35dcd219872d699d0689f5276031044.jpg
 

Úprava vlasov

Pokiaľ máte jemné vlasy, účinky statickej elektriny iste veľmi dobre poznáte. Pomôcť Vám môže silikón. Postačí, ak budete na vlasovej časti hlavy používať vlasovú kozmetiku s obsahom silikónu. Ten obalí vlasy špeciálnou vrstvou, ktorá dokáže neutralizovať elektrické náboje. Silikón v šampónoch, kondicionéroch a stylingových prostriedkoch však neprepustí k vlasom nielen elektrinu, bohužiaľ neprepustí ani potrebnú výživu a to môže vlasy zaťažiť. Pokiaľ neholdujete silikónovým produktom, potom odporúčame len vymeniť plastový hrebeň za drevený.

314501-P8KDKK-810.jpg


Preč s umelými vláknami

Odevy zo syntetických a zmesových materiálov sú k vzniku statickej elektriny náchylnejšie ako oblečenie z prírodných vlákien. Ak chcete, aby vaša bielizeň lepšie odolávala elektrostatickým javom, potom pravidelne používajte aviváž. Ak používate sušičku, v ktorej sa o seba prádlo neustále trie, platí to dvojnásobne. Prípadne môžete do bubna práčky pridať menšie množstvo sódy bikarbóny alebo trochu jablčného, či obyčajného octu. Pomôcť môže aj kúsok alobalu, ktorý počas pracieho cyklu vyruší elektrické náboje. Ale pozor - alobal v žiadnom prípade nevkladať do sušičky! Ak chcete "odelektrizovať" bielizeň, ktorá už je vypraná, potom elektrický náboj vyrušíte jednoducho tým, že cez neho prejdete akýmkoľvek kovovým predmetom (napríklad kovovým šatníkovým ramienkom).

2722857.jpg


Zvlhčovanie pokožky

Ak chcete eliminovať pôsobenie statickej elektriny, nezabúdajte dostatočne zvlhčovať svoju pokožku prostredníctvom hydratačných krémov či telových olejov. To platí špeciálne pre ženy, ktoré nosia pančuchy a pančucháče. Tie totiž môžu na suchej koži nielen iskriť, ale tiež spôsobiť, že sa k nim budú vplyvom vzájomného trenia "lepiť" šaty či sukne. Ako si s týmto nežiaducim efektom poradiť? Prestriekajte rubovú stranu šiat či sukne lakom na vlasy, podobné účinky má aj roztok aviváže a vody.

356941-PAVKCZ-265.jpg
 

Zmena obuvi

Statickej elektrine sa mimoriadne darí v gumových podrážkach, ktoré sú typické pre pracovnú, či športovú obuv. Medzi špecifiká gumy totiž patrí schopnosť akumulovať elektrický náboj. Ak vás trápi statická elektrina, tak na topánky s gumovou podrážkou zabudnite. Niektoré špecializované pracoviská preto svojim zamestnancom predpisujú, aby nosili obuv s antistatickou úpravou. Ideálnym riešením je potom investícia do topánok kompletne zhotovených z kože.


 

Prečítajte si aj o LED technológiách a ich dopade na životné prostredie

 

Prečítajte si aj o elektrine v našom tele

Prečítajte si aj o histórii elektriny


Prečítajte si aj o najdlhšie svietiacej žiarovke