Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 4 € na prvý nákup
Úvod VIETE, ŽE - Najväčšie elektrické vynálezy

VIETE, ŽE - Najväčšie elektrické vynálezy

Najväčšie elektrické vynálezy by ste dnes ani nespoznali?

 

Vynálezy, vynálezy, vynálezy... Nikdy sme neboli technologicky vyspelejší ako teraz. Malé kroky pre človeka, no obrovské pre vedu, výskum a ľudstvo. Najskôr bolo najväčším pomocníkom koleso, potom kníhtlač, parný stroj... Až ľudstvo objavilo elektrinu a jej fyzikálne zákonitosti. Svetlo sveta uzreli vynálezy zatiaľ nevídané – neraz vzbudzujúce strach i rešpekt. Trvalo dlho, kým niektoré vynálezy dostali tvarformu, ako ich poznáme teraz. Prezrite si chronologicky zoradené najväčšie elektrické vynálezy našich dejín – bez ktorých si dnes nevieme predstaviť denné fungovanie.

cde74ea69e96572200fc9590db038dff-(1).jpg
 

1855 – Elektrický šijací stroj

Prvý funkčný šijací stroj vynašiel v roku 1846 Elias Howe. K vynálezu ho inšpirovala jeho manželka, ktorá sa práve šitím snažila uživiť ich mnohopočetnú rodinu. Šijacie stroje prístupné aj masám však priniesol až Isaac Singer v roku 1851. Pričom na elektrický pohon prešiel hneď o 4 roky neskôr v roku 1855. Do roku 1890 mu patrilo 80% všetkých šijacích strojov na svete.

Singer-(1).jpg
 

1882 – Elektrická žehlička

Aj elektrické žehličky mali svoj vývoj zo začiatku neľahký. Tie, ktoré vynašiel v roku 1882 Henry Seely z New Yorku, vypaľovali v textíliách drobné diery. Hneď ďalší rok Seely zostrojil žehličku, ktorá sa zohrievala na samostatnom stojane. V roku 1891 – keď ešte bola elektrifikácia v plienkach, sa predchodkyne dnešných žehličiek vyrábali so šnúrami, ktoré sa zastrkávali do žiarovkových objímok.
 
10a094863651e58e8124d4e6d07e069e-(1).jpg  The-Story-Of-Electricity-In-The-Home-Part-2-227-(1).jpg
 


1891 – Elektrická varná kanvica

Priekopnícke elektrické kanvice z roku 1891 mali kvôli izolácii od vody, vyhrievací modul uložený nie pod samotnou kanvicou, ale ešte pod základňou jej stojanu. Boli preto len veľmi málo účinné a teda vcelku nespoľahlivé. Až Swanova kanvica z roku 1921 sa ako prvá objavila s vyhrievacím telesom plne ponoreným do vody a oproti svojim predchodcom tak bola pokrokovým modelom.
 
JE976_54_pmbqc3-(1).jpg


1891 – Elektrický eskalátor

Jesse Reno – to je meno amerického inžiniera, ktorý prišiel s nápadom elektrických pohyblivých schodov a nazval ich: „Naklonený elevátor“. Poháňal ich elektromotor, no namiesto schodov mali pás. Túto dovtedy nevídanú novinku si mohla po prvý krát verejnosť vykúšať v roku 1898 v londýnskom obchodnom dome Harrods. Nadšenie bolo také obrovské, že pracovníci okolitých obchodíkov sa sústredili okolo elevátora a ponúkali zákazníkom na ochutnávku whisky, či iné tovary. Eskalátory so schodmi, aké bežne vidieť v obchodných centrách dnes, používali dvojkolesový systém, no používať sa začali až koncom roka 1921.
 
escalator_harrods-(1).jpg1895 – Elektrická vŕtačka

Za vynálezom prvej elektrickej ručnej vŕtačky stojí nemecký elektroinžinier Wilhelm Fein. Okrem tejto konštrukcie sa Fein zaslúžil aj o vynález prvého elektrického požiarneho hlásiča, či vylepšenie návrhu telefónu. Následovníci Feina boli napríklad Black & Decker, ktorých spoločnosť sa zaoberá výrobou elektrického náradia dodnes.

hh_greatestgadget_f-(1).jpg


1907 – Elektrická práčka

Mechanizácii prania dopomohol americký inžinier Alva Fisher, ktorý vynašiel prvú elektrickú práčku, ktorej dal názov Thor. Nešlo o žiaden technologický skvost - pozostávala len z drevenej kade, pod ktorou bol priskrutkovaný motor. To bol aj dôvod prečo sa elektrické práčky netešili veľkej obľube. Bolo tak až do 60-tych rokov, kedy sa v práčkach začali objavovať najskôr dva „bubny“ – na praniekrúcanie. Neskôr sa táto technológia spojila do jedného celku.  

56d55a0f404e6b5eb72efc60b5b44dbf-(1).jpg
 


1913 – Elektrická chladnička

Prvý vynález chladničky si dal v roku 1851 patentovať americký lekár John Gorrie pre svoje vedecké účely. Chladnička pracovala na princípe expanzie stlačeného plynu. Do bežných domácností si našli chladničky cestu až po roku 1913. Vtedy sa dostal na trh prvý elektrický model. Fungoval na princípe kompresoru motorizovaného elektromotorom, ktorý bol umiestnený na vrchu chladničky a hnal plyn kovovými cievkami.

168743-large.jpg
 

1920 – Elektrický fén

Pred samotnými fénmi sa o vynájdenie malých vysoko rýchlostných elektromotorov zaslúžil americký vynálezca Chester Beach. Prvé fény boli nemotorné, rozmerné, ťažké a predovšetkým hlučné zariadenia. Mali drevenú rúčku, kovový kryt a obsahovali motorizovaný ventilátor rozfukujúci vzduch nad elektricky vyhrievaným telesom.

bf0b82a94038b97c2e1964e2a76a954b.jpg
 

1946 – Mikrovlnná rúra

Za vynález „mikrovlnky“ môže tak trochu náhoda a tiež americký inžinier Percy Spencer. Ten totiž pri skúmaní radaru, zistil, že mikrovlnné žiarenie mu roztopilo vo vrecku arašidovú tyčinku. Po ďalšom experimentovaní so surovinami ako kukurica, či vajíčka, potvrdil, že mikrovlny dokážu skutočne zohrievať pokrmy. Netrvalo dlho a prvá mikrovlnná rúra z jeho výkresov bola na svete.

MzI0ODQ0Mw.jpeg

 

Prečítajte si aj o UGR

 

Prečítajte si aj o CRI

 

Prečítajte si aj o statickej elektrine

Prečítajte si aj o LED technológiách a ich dopade na životné prostredie

 

Prečítajte si aj o elektrine v našom tele

Prečítajte si aj o histórii elektriny


Prečítajte si aj o najdlhšie svietiacej žiarovke