VIETE, ŽE - Najväčšie elektrické vynálezy
Najväčšie elektrické vynálezy by ste dnes ani nespoznali?
Vynálezy, vynálezy, vynálezy... Nikdy sme neboli technologicky vyspelejší ako teraz. Malé kroky pre človeka, no obrovské pre vedu, výskum a ľudstvo. Najskôr bolo najväčším pomocníkom koleso, potom kníhtlač, parný stroj... Až ľudstvo objavilo elektrinu a jej fyzikálne zákonitosti. Svetlo sveta uzreli vynálezy zatiaľ nevídané – neraz vzbudzujúce strach i rešpekt. Trvalo dlho, kým niektoré vynálezy dostali tvar a formu, ako ich poznáme teraz. Prezrite si chronologicky zoradené najväčšie elektrické vynálezy našich dejín – bez ktorých si dnes nevieme predstaviť denné fungovanie.
1855 – Elektrický šijací stroj
Prvý funkčný šijací stroj vynašiel v roku 1846 Elias Howe. K vynálezu ho inšpirovala jeho manželka, ktorá sa práve šitím snažila uživiť ich mnohopočetnú rodinu. Šijacie stroje prístupné aj masám však priniesol až Isaac Singer v roku 1851. Pričom na elektrický pohon prešiel hneď o 4 roky neskôr v roku 1855. Do roku 1890 mu patrilo 80% všetkých šijacích strojov na svete.
1882 – Elektrická žehlička
Aj elektrické žehličky mali svoj vývoj zo začiatku neľahký. Tie, ktoré vynašiel v roku 1882 Henry Seely z New Yorku, vypaľovali v textíliách drobné diery. Hneď ďalší rok Seely zostrojil žehličku, ktorá sa zohrievala na samostatnom stojane. V roku 1891 – keď ešte bola elektrifikácia v plienkach, sa predchodkyne dnešných žehličiek vyrábali so šnúrami, ktoré sa zastrkávali do žiarovkových objímok.
1891 – Elektrická varná kanvica
Priekopnícke elektrické kanvice z roku 1891 mali kvôli izolácii od vody, vyhrievací modul uložený nie pod samotnou kanvicou, ale ešte pod základňou jej stojanu. Boli preto len veľmi málo účinné a teda vcelku nespoľahlivé. Až Swanova kanvica z roku 1921 sa ako prvá objavila s vyhrievacím telesom plne ponoreným do vody a oproti svojim predchodcom tak bola pokrokovým modelom.