Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 4 € na prvý nákup
Doprava zadarmo. Na všetko!
VYUŽITE TENTO VÍKEND ZĽAVU 22 % na CELÝ SORTIMENT okrem produktov rady GOSMART s použitím kódu: VIKEND22
Úvod VIETE, ŽE - LED technológia

VIETE, ŽE - LED technológia

Pomocou LED technológie šetríme nielen peniaze, ale aj prírodu?

 

Neustále sa zdokonaľujúci vývoj technológií sa netýka len parametrov ako je výkonnosť, efektivita, či produktivita. Aktuálne trendy sa bezprostredne dotýkajú aj životného prostredia. Ako teda ušetriť prírodu, ale aj výdavky na elektrickú energiu?

17926.jpg
 
Prvú prakticky použiteľnú LED diódu vyvinul v roku 1962 kanadský vedec Nick Holonyak. Masovo sa začala, ale využívať ažv súčasnosti.
Technológia LED (Light-Emitting Diodes) spadá spolu s OLED, PLED, filamentmi, či plazmou do kategórie osvetlenia SSL (Polovodičové osvetlenie „Solid-State Lighting“). LED dióda je elektronická polovodičová súčiastka, ktorej svetelný tok sa vyrovná alebo dokonca prekoná iné konvenčné svietidlá a náklady na výrobu sú pritom minimálne. Ďalší vývoj však možno očakávať. Farba vyžarovaného svetla závisí od chemického zloženia použitého polovodičového materiálu.
 
425398-PDTHP4-691-(1).jpg
LED žiarovky môžu priamo nahradiť bežne používané svetelné zdroje v osvetľovacej technike. LED žiarovky oproti klasickým svetelným zdrojom ponúkajú celý rad výhod. Medzi tie najväčšie patrí neporovnateľne vyššia životnosť (viac ako 50 000 hodín) a veľmi nízka spotreba.
 
14396-(2).jpg
 

Práve veľmi nízka spotreba energie, ale aj nízka spotreba pri výrobe je kľúčom aj k nízkej environmentálnej záťaži. Vďaka úspore elektrickej energie majú LED svietidlá najnižšie emisie CO2 zo všetkých druhov svietidiel. Pri výrobe nie sú prítomné žiadne toxické látky. LED osvetlenie neobsahuje ortuť, argón, xenón, kryptón, ani iné nebezpečné prvky. Vzhľadom na dlhodobú životnosť vyhadzujete omnoho menej žiaroviek a svietidiel a tak vzniká aj menej odpadu.  

OAB1UB0.jpg

Americké ministerstvo energetiky (Department Of Energy - DOE) vydalo svoj dvojročný výskum, ktorý modeluje využitie zdrojov založených na báze LED diód v sektoroch žiaroviek a svietidiel, konkrétne na americkom trhu. Úspory energie priamo spojené s prechodom na polovodičové osvetlenie (SSL) a presnejšie na osvetlenie na báze LED povedú k ročným úsporám energie 569 TWh (terawatthodiny) - ekvivalent výkonu viac ako 92 000 MW elektrárne.

3215.jpg

Výskum DOE z roku 2017 ukazuje, že 19% amerického trhu s osvetlením prešlo na zdroje s technológiou LED. Pričom hodnota úspor pri použití technológie LED sa rovná úsporám 53,72 TWh energie.
Pri prognózach na rok 2035, DOE na základe súčasných konverzných pomerov predpokladá, že ročné úspory energie sa budú pohybovať 234,4 MWh. Ministerstvo je však presvedčené, že táto hodnota nie je finálna a bude sa navyšovať.

OAV9NS0.jpg

Stále viac ohromujúce sú hodnoty kumulatívnych úsporov, ktoré možno pripísať presunu na LED technológiu. DOE uviedol, že na základe súčasných trendov USA ušetria medzi rokom 2017 a 2035 kumulatívnych 3809 TWh elektrickej energie. Táto hodnota predstavuje 890 miliárd dolárov v nákladoch, ktoré by v len USA prostredníctvom LED technológií dokázali ušetriť len za 8 rokov.

Ušetriť a pomôcť prírode môžete výmenou starých žiaroviek za LED žiarovky. Široký výber nájdete u nás na eshope:  https://shop.emos.sk/ziarovky

 

Prečítajte si aj o elektrine v našom tele

Prečítajte si aj o histórii elektriny


Prečítajte si aj o najdlhšie svietiacej žiarovke