Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 4 € na prvý nákup
Úvod VIETE. ŽE - Index podania farieb - CRI

VIETE. ŽE - Index podania farieb - CRI

Hodnota CRI výrazne ovplyvní kvalitu svetla?

 

Áno, je to tak. Fakticky druhým najdôležitejším parametrom pri výbere svetelného zdroja (hneď po svetelnom toku v lm), je hodnota CRI. Kvalita osvetlenia vo veľkej miere určuje, ako sa budeme v osvetlených priestoroch cítiť.
 

EMOS-CRI.png

Index podania farieb (anglicky Color Rendering Index, skratka CRI) sa udáva v hodnotách od 0 po 100. Vyjadruje percentuálnu hodnotu podania farieb voči dennému svetlu. Čím je číslo väčšie, tým je kvalita svetla vyššia a objekty ním osvetlené budú prirodzenejšie a hodnovernejšie. Číslo 100 vyjadruje ideálne podanie farieb, aké vzniká pod prirodzeným slnečným svetlom. Hodnota 0 naopak vyjadruje nízku kvalitu podania farieb. Aj napriek tomu, že svetlo je silné, nie je možné pod ním rozoznať farby.


unnamed-(1).jpg
 
 
Skúsili ste sa už niekedy pozrieť na farby napríklad pod pouličným osvetlením sodíkových výbojok (oranžové svetlo)? Ak sa Vám zdalo, že farba Vášho oblečenia pod takouto lampou vyzerala „inak“, je to práve kvôli hodnote CRI, ktorá pri tomto type osvetlenia dosahovalo len hodnotu 30.
 
cleantechnica-led-street-lighting-lights-lamps-sodium-vapor-mercury-clean-green-la-los-angeles.jpg

 

Väčšina LED žiaroviek obsahuje čipy s CRI 80 (čo je hodnota doporučená EÚ pre vnútorné priestory), no bežne predávané LED žiarovky majú CRI 70 alebo dokonca iba 62. Na trhu sú však aj svetelné zdroje a svietidlá, ktoré svojimi CRI nad 96 dokážu takmer dokonale verne podať farby osvetlených predmetov.
 

CRI-kleurweergave-index.jpg


LED žiarovky s vysokým indexom podania farieb sú vhodné do všetkých priestorov, kde sa chcete cítiť príjemnedobre. Vysoké CRI umožňuje vnímať farby ostroneskreslene, čo pozitívne pôsobí na nielen na zrak, ale aj na psychiku. Vhodné sú najmä do obývacích izieb, detských izieb, či spální. Na osvetlenie zrkadiel, či kúpeľní, kde môže výrazne dopomôcť ženám pri líčení. Svietidlá s vysokým CRI ocenia tiež aranžérky, modelári, maliari, ale aj bežné ženy pri farbení nechtov.

 

201909_13_SK_samolepka_CRI_950-900_PRINT.jpg

Produkty EMOS s vysokým CRI si prezrite na: https://shop.emos.sk/cri 

Prečítajte si aj o statickej elektrine

Prečítajte si aj o LED technológiách a ich dopade na životné prostredie

 

Prečítajte si aj o elektrine v našom tele

Prečítajte si aj o histórii elektriny


Prečítajte si aj o najdlhšie svietiacej žiarovke