Zľava 20 % na žiarovky s kódom:
ZIAROVKY20
REGISTRUJ SA a získaj zľavu
10 % na všetko a iné výhody
Zľava 10 % na termostaty a hlavice s kódom: TEPLO
Úvod Ako vybrať tú správnu žiarovku?

Ako vybrať tú správnu žiarovku?

V každej domácnosti spotrebujeme za rok veľa kilowattov elektrickej energie a mnohokrát nepremýšľame nad tým, koľko energie by sa dalo ušetriť. Vezmite si len, koľko máte vo svojej domácnosti žiaroviek, či iných svetelných zdrojov. Svetlá, lampy, lampičky, atď. Slováci majú vo svojej domácnosti v priemere 18 svetelných zdrojov (väčšinou žiaroviek alebo žiariviek). Ak začneme trochu počítať, zistíme, že v domácnosti môžeme ušetriť pokojne aj 10-tky EUR ročne. Svet žiaroviek je komplikovaný, preto si nechajte od nás poradiť na čo sa pri výbere zamerať.

Co je dôležité pre správny výber LED žiaroviek?

TECHNOLÓGIA ŽIAROVKY

Na trhu sú k dispozícii rôzne typy žiaroviek a je jasné, že sa spotrebiteľ v takomto výbere ľahko stratí. Aké sú rozdiely medzi základnými typmi žiaroviek a na čo je ktorý typ vhodný?

produkty-(2).png

LED žiarovky klasické

Technológia LED je technológia založená na polovodičovej dióde vyzarujúcej svetlo. Najsilnejšou stránkou je vysoká efektivita. Tá sa pohybuje v rozmezí 80–130 lm/W v závislosti na type použitej LED technológie. V kombinácii s životnosťou viac ako 20 000 hodín a veľmi dostupnou cenou, ide o najvýhodnejšie riešenie. LED technológia ponúka spotrebiteľovi širokú škálu typov. Slabou stránkou klasických LED žiaroviek môže byť v niektorých aplikáciach ich vzhľad. Nehodí sa napr. do křištáľových alebo viacramenných lustrov.

Klasická LED žiarovka je ideálny svetelný zdroj do väčšiny typov stropných alebo na stenu prisadených svietidiel. Ak vzhľad žiarovky narušuje celkový design svietidla, riešením je LED žiarovka FILAMENT.
 
Výhody Nevýhody
   
+ veľmi nízká spotreba energie - vyššia obstarávacia cena
+ veľmi dlhá životnosť - design (farba) tela žiarovky
+ okamžitý nábeh - veľké množstvo typov - ťažká orientácia
+ predĺžená záruka  


LED žiarovky FILAMENT

Moderná technológia LED žiaroviek založená na tenkom LED „vlákne“ nazývanom filament. Technológia filament ponúka maximálnu efektivitu cca 120 –140 lm/W, čo je silnou stránkou tohoto typu žiaroviek. V kombinácii s tradičným spracovaním, veľkosťou a designom sa tieto žiarovky nejviac približujú klasickým žiarovkám. Slabou stránkou LED žiaroviek FILAMENT môže byť na prvý pohľad vyššia obstarávacia cena.

LED žiarovky FILAMENT sú vhodné do všetkých typov svietidiel. Veľkou prednosťou je design a maximálna úspora energie. Hodí sq teda predovšetkým do priestorov, kde sa svieti veľmi často. Rovnako tak do svietidiel, v ktorých je svetelný zdroj kľúčový pre celkový design.
 
Výhody Nevýhody
   
+ minimálna spotreba energie - vyššia obstarávacia cena
+ predĺžená záruka - nemožnosť stmievania
+ okamžitý nábeh bez oneskorenie  
+ design a rozmery zrovnateľné s klasickou žiarovkou  

 

ECO halogénové žiarovky

Technológia eco halogénovej žiarovky plnenej xenónom alebo kryptónom poskytuje v porovnaní s klasickými žiarovkami o 25–30 %, niekedy až o 50 % vyššiu účinnosť pri rovnakom svetelnom výstupe. Tieto žiarovky sa veľmi podobajú klasickým žiarovkám. Predávajú sa ako náhrady za klasické žiarovky a sú obvykle v energetickej triede C alebo B. Oproti klasickej žiarovke majú halogénové žiarovky namiesto klasického wolframového vlákna integrovanú efektívnějšiu halogénovú žiarivku. Halogenové žiarovky maju v porovnaní s klasickými žiarovkami (1000h) vyššiu životnosť – asi 2000 hodín.

Nejsilnejšou stránkou je zachovanie všetkých benefitov klasickej žiarovky pri výrazne nižšej spotrebe elektrickej energie a dvojnásobná životnosť (2000 hod). Slabinou zostáva spotreba, aj napriek tom, že je cca. o 30% nižšia ako pri klasickej žiarovke. Efektivita je cca. 15 lm/W. To postačuje len na energetickú triedu C. Použitie tohto svetelného zdroja má vzhľadom na vyššiu efektivitu výrazne širšie možnosti. Tento typ žiarovky možno doporučiť do priestorov s občasným svietením (pivniva, technická miestnosť, kotolňa a .). Ak hľadáte plne stmievatelný svetelný zdroj, je halogenová žiarovka tým správnym riešením. Celosklenený design je vhodný aj do designových svietidiel akými sú napr. krištáľové lustre.

Európska únia vo svojom naradení postupne zakazuje predaj aj tohto typu svetelných zdrojov. Pre smerové svetelné zdroje (R50, R63, MR16 GU10) už platí zákaz importu do EU od 1. 9. 2016. Pre všesmerové halogenové žiarovky je stanovený posledný termínmožného importu na 1. 9. 2018.
 
Výhody Nevýhody
   
+ 100% náhrada za klasickú žiarovku (rovnaký design, rozmer, funkcie) - vyššia cena oproti klasickej žiarovke
+ až o 30% vyššia efektivita oproti klasickej žiarovke - vyššia spotreba oproti LED žiarovkám
+ možnosť stmievania oproti klasickej žiarovke  
+ okamžitá doba nábehu oproti klasickej žiarovke  
+ neobmezený počet zapnutí a vypnutí  
+ životnosť 2 000 hodín - tj. 2x väčší ako u klasickej žiarovky  
+ prefektné podanie farieb  


Klasické / Tradičné / Obyčajné / Otrasuvzdorné žiarovky

Klasické žiarovky majú vysokú kvalitu svetla. Ich nedostatkom je však veľmi nízka energetická účinnosť. Klasické žiarovky premenia 92 % privádzanej energie na teplo a len 8 % na svetlo. Elektrický prúd prechádza tenkým wolframovým vláknom, ktoré sa zahrieva, pokiaľ nezačne vydávať svetlo. Sklenená banka bráni tomu, aby sa k vláknu dostal kyslík, v dôsledku čoho by došlo k zničeniu vlákna oxidáciou. Klasické žiarovky mávajú obvykle farbu svetla 2300–2900 K, vďaka čomu vydávajú typické tzv. „teplé“ svetlo. Životnosť klasických žiaroviek sa uvádza na 1000 hodín.

Najsilnejšou stránkou je ich nízká cena. Naopak výraznou slabinou je vysoká spotreba elektrickej energie a krátká životnosť (deklarovaná na cca. 1000 hod, v praxi výrazne kratšia). Veľmi nízka efektivita cca 7 lm/W (tj. vyžarovaný svetelný tok na 1 Watt príkonu). Tieto svetelné zdroje sa radia do energetickej triedy G.

Pri zohľadnení vyššie uvedených parametrov je klasická žiarovka vhodná nanajvýš do svietidiel, ktoré používáme veľmi zriedka a na veľmi krátku dobu (v rozmedzí minút). Príkladom môžu byť objekty alebo priestory, v ktorých trávime čas veľmi príležitostne. Európska únia vo svojich nariadeniach zakazuje predaj tohto typu svetelných zdrojov. Tento zákaz sa obchádza rôznymi cestami – nie však z dôvodov nepostrádateľnosti klasickej žiarovky a prínosu pre spotrebiteľov. Jediný dôvod je ekonomický prospech firiem, ktoré za týmito cestami stoja.   
 
Výhody Nevýhody
   
+ perfektné podanie farieb - nízka životnosť
+ nízke obstarávacie náklady - nízka účinnosť
+ možnosť stmievania - vysoké prevádzkové náklady


Úsporné kompaktné žiarovky

Úsporné kompaktné žiarivky sa obvykle skladajú z trubice plnenej ortuťovými parami a elektronického predradníka. Trubice sú potom poskladáne do rôznych tvarov, pričom najznámejšie sú asi 4U alebo 6U žiarivky. V minulosti išlo o veľmi populárnu technológiu, ktorá je dnes už prekonaná LED technológiou. Silnou stránkou bola efektivita cca. 60 lm/W v kombinácii so životnosťou cca 8000 hod. Slabou stránkou boli potom predovšetkým doba nábehu do plného rozsvietenia, design a rozmery. Úsporné žiarovky (žiarivky) spadajú do energetickej triedy B.

Úsporné žiarovky sú na trhu stále dostupné a to z dôvodu skladovej zásoby niektorých distribútorov a predajcov. V prípade, že je predajná cena výrazně nižšia ako LED žiarovka, môže byť tzv. úsporka dobrou alternativou do priestorov, kde sa svieti naozaj málo.
 
Výhody Nevýhody
   
+ až o 80% vyššia úspora oproti klasickej žiarovke - pomalší nábeh pri rozsvecovaní
+ stredne dlhá životnosť - design
  - vyššia obstarávacia cena
  - prekonaná technológia

 

PÄTICA (UCHYTENIE ŽIAROVKY)

Asi najznámejším a najčastejším používaným uchytením je závit E27 (veľký závit) a E14 (malý závit). V rôznych svietidlách a lampách sa môžete stretnúť s uchytením G23, G4, G6,35, G9, GU10, GU5,3 atď. Pred kúpou žiarovky je teda dôležité vedieť, aké uchytenie vo vašom svietidle máte.
 
patice.jpg


SVETELNÝ TOK

Svetelný tok je základná fyzikálna veličina udávajúca, koľko svetla celkom vydá svetelprepocet.jpgný zdroj do všectkých směrov. Jednotkou svetelného toku je lumen (ekratka lm). U klasických žiarovek sme boli zvyknutí na watty.S

Cieľom výrobcov svetelných zdrojov je dosiahnuť požadovaného svetelného výkonu pri minimálnej spotrebe energie. Preto sú novým kľúčovým prvkom práve lumeny. Pri kúpe LED žiarovky býva zvyčajne na obale vyznačené, akú wattáž LED žiarovka približne nahradzuje v porovnaní s klasickou žiarovkou.FAREBNÁ TEPLOTA SVETLA (TEPLOTA CHROMATIČNOSTI)

Farebná teplota svetla udáva, aký odtieň má vyžarované svetlo. Bola vytvorená stupnica farebnej teploty v Kelvinoch (K), ktorá objektívne charakterizuje spektrum svetla (od žltej po bielu). Farebná teplota svetla má veľký estetický vplyv najmä na vnímanie prostredia a na duševné rozpoloženie pri danej farebnej teplote.
Doporúčané použitie:
 
2000 – 2200 K (vintage / extra warm white) – designové produkty v štýle vintage, vhodné ako desingový prvok do odpočinkových a relaxačných priestorov, štýlových kaviarní a retro priestorov. Nepoužíva sa  ako plošný svetelný zdroj.
 
2700 – 3000 K (teplá biela, warm white) - hodí sa do priestorov určených na odočinok a relaxáciu, ako sú obývacie izby, spálne, hotelové izby, jedálne, kaviarne atď. Teplotou chromatičnosti 2700 K odpovedá farebnému prevedeniu klasickej žiarovky.
 
3800 – 4200 K (neutrálna biela, neutral white) - hodí sa skôr do pracovných, technických a komerčných priestorov ako sú kancelárie, obchody, chodby, dielne, športové haly, fitness centrá, garáže alebo trebárs aj kuchyne. Často sa táto farba svetla používa na osvetlenie vonkajších plôch ako sú parkoviská, dvory a rôzne verejné plochy.   
 
5000 – 6500 K (studená biela, cool white)  - používa sa ako alternatíva k prevedeniu 4000 K avšak v oblasti strednej a západnej Európy len zriedka. Táto farba svetla je populárna predovšetkým v krajinách južnej a juhovýchodnej Európy.
 
chromaticnost.jpg

TVARY ŽIAROVIEK A ICH OZNAČENIE

Väčšina žiaroviek je tvarovo podobná dobre známym klasickým žiarovkám.
 
A55 / A60 / A70 atď. je označenie pre štandardnú žiarovku (A). Číslo za písmenom A definuje prriemer žiarovky v najširšom mieste.
Candle / C35 označuje žiarovku v tvare sviečky

Mini Globe / B35 – označuje žiarovku v tvare malej banky

R39 / R50 / R63 – označuje reflektorovú žiarovku s priemerom 39 / 50 / 63 mm

MR16 – označuje reflektorové žiarovky s päticami GU10 a GU5,3

JC – označuje žiarovky s päticami G9 a G4
 
tvary-mix.jpg

 
 

ŽIVOTNOSŤ ŽIAROVKY

Životnosť svetelných zdrojov udává dobu, za ktorú poklesne svetelný tok na určitú hodnotu (činiteľ starnutia - obvykle 70 – 80% pôvodnej hodnoty). Toto je veľmi dôležité pre LED žiarovky. Tradičná žiarovka alebo halogénová žiarovka nijak výrazne netrpela úbytkom svetelného výkonu v čase. Svetelný výkon LED žiaroviek ale v čase postupne klesá. LED s najväčšou pravdepodobnosťou bude svietiť dlhšie, ako je jej životnosť, avšak s výrazne menšou intenzitou.
 
Úbytok svetelného výkonu LED žiarovky je veľmi závislý predovšetkým na teplote prostredia. Zjednodušene môžeme povedať, že čím vyššia teplota prostredia, tým vyšší pokles svetelného výkonu v čase. Životnosť žiaroviek je v praxi nižšia ako uvádzaná hodnota a to práve vplyvom podmienok, v ktorých je žiarovka používaná.
 
 

STMIEVANIE - PLYNULÉ

Klasické žiarovky a halogénové žiarovky je možné stmievať úplne bežne všetkými druhmi stmievačov. Pri úsporných žiarivkách a LED žiarovkách je situácia zložitějšia. Aby bolo možné tieto žiarovky stmevať, musí byť pre stmievanie prispôsobený napájací zdroj v žiarovke. Informácie o možnostiach stmievania sú uvedené v parametroch produktu alebo na obale výrobku.
 
Upozornenie: Pre plynulé stmievanie je potrebné mať okrem stmievateľných žiaroviek tiež stmievač, ktorý je nutné nainštalovať namiesto vypínača.
 

STMIEVANIE - KROKOVÉ

S nástupom moderných LED žiaroviek prichádzajú na trh aj produkty vybavené krokovým stmieváním. Stmievánie je riešené klasickým vypínačom nqsledovne:
-    1x stlačenie vypínača – žiarovka svieti na 100% svojho výkonu
-    2x stlačenie vypínača – žiarovka svietí na 50% svojho výkonu
-    3x stlačenie vypínača – žiarovka svietí na 20% svojho výkonu

Krokové stmievanie umožňuje nastavenie výkonu LED žiarovky akýmkoľvek vypínačom.   
 
Tieto stránky používajú cookies. Zotrvaním na stránkach s tým súhlasíte. Viac