Úvod Ako vybrať prepäťovú ochranu?

Ako vybrať prepäťovú ochranu?

Čo je to prepäťová ochrana?

Prepäťová ochrana je akoby štandardný predlžovací prívod obohatený o bezpečnostné prvky, ktoré chránia vaše pripojené spotrebiče pred prípadným prepätím v sieti. Môže mať rôznu dĺžku pripojovacieho káblu, rôzny počet zásuviek, varianta s vypínačom a bez vypínača. 
 

Aké zariadenia na ne môžem zapojiť?

Na prepäťovú ochranu je možné napojiť akékoľvek zariadenie. Nemá žiadne obmedzenie, takže ju je možné použiť univerzálne. Väčšinou sa využíva k zapojeniu drahších spotrebičov, ako sú televízory, počítače alebo chladničky.
 

Ako funguje?

Pokiaľ je v zapojenej zásuvke vyššie napätie, než je bežné, tak zariadenie automaticky odpojí všetky pripojené spotrebiče. Prepäťovka vie zaznamenať prepätie v sieti a na základe tohto záznamu okamžite odpojí všetky zariadenia z obvodu. Nedôjde tak k poškodeniu pripojených zariadení.
 

Čo je to master – slave?

Prepäťová ochrana master – slave má jednu zásuvku označenú ako master a zostávajúce zásuvky sú označené jako slave. Zariadenie, ktoré je pripojené do zásuvky master určuje chod (stav) ďalších zásuviek. Znamená to teda, že pokiaľ je napr. v zásuvke master zapojené PC a v zásuvkách slave sú reproduktory, tlačiareň a monitor, tak pri vypnutí PC sa automaticky vypnú tiež ďalšie zariadenia zapojené v zásuvkách slave. Prepäťová ochrana master – slave slúži tiež k úspore elektrickej energie, pretože aj zariadenie v režime "Stand by" elektrinu stále spotrebovávajú. Pokiaľ sa teda napr. PC prepne do režimu "Stand by", pak sa PC a ďalšie zariadenie pripojené do zásuvky SLAVE správajú ako vypnuté – majú nulový odber elektrickej energie.
 

Aké špeciálne funkcie môže mať?

Prepäťovka môže mať tiež EMI/RFI filter, či ďalšie vstupy na ochranu koaxiálneho pripojenia alebo TEL/FAX pripojenie. 


Čo sú to detské clonky?

Ide o bezpečnostnú poistku, ktorá zabráni, aby napr. dieťa zasúvalo do zásuvky rôzne predmety a nedošlo tak k úrazu. Funguje tak, že pokiaľ chcete nejaké zariadenie vsunúť do zásuvky, musíte na obe dierky pôsobiť rovanakou silou a potom sa clonky otvoria. Dieťa väčšinou zasúv predmet len do jednej dierky, alebo nevytvorí rovnaký tlak na obe dierky. Takto je dieťa chránené a nemôže dôjsť k úrazu. Tento bezpečnostny prvok majú mať dnes všetky predlžovacie prívody a zásuvky. 
 

>>PREJSŤ DO KATEGÓRIE PREPäŤOVÝCH OCHRÁN<<