Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 4 € na prvý nákup
Úvod Ako vybrať predlžovací kábel na bubne (navijak)?

Ako vybrať predlžovací kábel na bubne (navijak)?

Nenahraditeľní pomocníci remeselníkov, stavárov a chatárov a tiež všetkých, ktorí potrebujú pracovať na záhrade? Odpoveďou sú navijaky alebo predlžovacie káble na bubne, ktoré slúžia na predĺženie napájacej siete. Kábel na bubne stačí natiahnuť, zapojiť potrebné náradie a môžete sa pustiť do práce. Podľa čoho ale predlžovacie bubny vyberať?

NA ČO SA ZAMERAŤ PRI VÝBERE NAVIJAKOV?

Pri výbere navijaka alebo bubna sa zamerajte hneď na niekoľko parametrov. V prvom rade navijak vyberajte podľa prostredia, v ktorom ho budete používať, dĺžky kábla, materiálu izolácie kábla, prierezu vodiča, počtu zásuviek, ktoré ponúka. V neposlednom rade sa zamerajte aj na stupeň krytia kábla a praktické vychytávky bubna, ktoré pri práci zaručene oceníte.
 

Kde budete navijAk používaŤ?

Budete navijak používať vo vnútri, vonku alebo v špecifickom prostredí, ktoré vyžaduje odolnejší materiál? Všeobecne sa navijaky delia na navijaky pre vnútorné použitie a navijaky pre vonkajšia použitie.
 

Navijaky pre vnútorné použitie

Navijaky na vnútorné použitie sú dostupné v niekoľkých dĺžkach. V ponuke značky EMOS nájdete navijaky s dĺžkou od 15 metrov až do 50 metrov. Voliť môžete navijaky s priemerom vodiča 1 mm2 až 1,5 mm2. Káble je možné použiť pri teplotách od 4 °C do 60 °C.
Chcem vidieť vnútorné navijaky
 

Navijaky na vonkajšie použitie

Navijaky na vonkajšie použitie je možné ďalej deliť na navijaky s gumovým káblom pre bežné mechanické použitie a navijaky s neoprénovým báblom pre stredne ťažké mechanické zaťaženie, ktoré sú odolné aj proti oleju. Značka EMOS opäť ponúka navijaky v rôznych dĺžkach, teda od 25 metrov do 50 metrov as prierezom vodiča 1,5 mm2 až 2,5 mm2. Rozmedzie teplôt použitia kábla sa pohybuje od -25 °C do 60 °C.
CHCEM VIDIEŤ VONKAJ3IE NAVIJAKY
 

Technické informácie

MATERIÁL KÁBLA PREDLŽOVACIEHO PRÍVODU (NAVIJAKU)

Kábel môže mať izoláciu buď z PVC alebo gumy a stretnúť sa môžete aj s neoprénom (chloroprénovou gumou).

• PVC kábel (vodič H05VV-F 3 G): Pre bežné mechanické namáhanie
Na domáce použitie stačí využitie PVC izolácie kábla. Treba však myslieť na to, že je PVC menej odolný as klesajúcou teplotou pod 5 °C často praská, takže nie je vhodný na vonkajšie použitie v nízkych teplotách.

• Gumový kábel (vodič H05RR-F): Pre bežné mechanické namáhanie
Gumová izolácia je odolnejšia ako PVC, a preto sa hodí aj na vonkajšie použitie a tiež tam, kde hrozí mechanické poškodenie kábla.

• Neoprénový kábel (vodič H07RN-F): Pre stredne ťažké mechanické namáhanie, kábel je odolný oleju
Ešte odolnejšia, než gumová izolácia je izolácia neoprénová, ktorá je vhodná na mechanické namáhanie. Hodí sa teda na stavenisko alebo pre poľnohospodárske objekty.
 

STUPNE ODOLNOSTI IZOLÁCIE

Pri výbere narazíte na niekoľko stupňov odolnosti izolácie. Jedná sa o číslo, ktoré je nalisované na kábli a opäť platí, že čím je toto číslo vyššie, tým je kábel odolnejší. Najmenej odolné sú káble označené číslom 03, káble označené číslom 05 značia stredné namáhanie, pričom najvyššiu odolnosť garantuje číslo 07.

To, z akého materiálu je IZOLÁCIA a PLÁŠT prezradí kód, ktorý je vytlačený alebo vylisovaný na každom kábli. Prvé a posledné písmeno v kóde sa nemení.

VV – tzn. PVC izolácia aj plášť
RR – GUMOVÁ PVC izolácia aj plášť
RN – gumová izolácia a neoprénový plášť
 

Počet zásuvIek

Pri výbere je samozrejme potrebné riadiť sa aj počtom zásuviek. Bubny majú obvykle zabudované štyri zásuvky a sú umiestnené v strede samotného navijaka, kde je k nim ľahký prístup. Naraziť však môžete aj na bubny s tromi zásuvkami (P193250). V ponuke značky EMOS nájdete aj takzvané spojky (P19150). Ide o predlžovací prívod s jednoduchou pohyblivou zásuvkou, ktorá je s bubnom pevne spojená.
 

Materiál cIEvky

Pri výbere navijaka sa zamerajte aj na materiál, z ktorého je vyrobený kotúč. Veľmi odolnými sú napríklad navijaky s kovovým telom, ktorým nehrozí poškodenie ani pri nechcených pádoch, v predaji sú aj navijaky z ABS plastu. Značka EMOS ponúka vybrané navijaky s 3-ročnou alebo 5-ročnou zárukou.

Stupeň krytIA IP

Výber by sa mal tiež odvíjať od stupňa krytia IP označujúceho mieru ochrany proti vniknutiu cudzích telies a vody do predlžovacieho prívodu. V prípade, že je kábel označený krytím IP20, nie je chránený pred vniknutím vody, takže je vhodný iba na vnútorné použitie. Na vonkajšie použitie sa odporúčajú káble so stupňom krytia od IP43.
 

PRIEREZ VODIČOV

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere káblového navijaka je prierez vodičov. Platí, že čím je prierez vodiča väčší, tým viac elektrického prúdu prenesie.

Ak by ste mali napríklad predlžovačku s prierezom iba 1 mm2 a chceli by ste použiť náradie s príkonom presahujúcim 3 000 Wattov, bolo by na predlžovačku vyvíjané príliš silné zaťaženie. Navijaky na vonkajšie použitie EMOS preto ponúkajú prierez vodiča od 1,5 mm2 až 2,5 mm2. Káble s prierezom vodiča 1,5 mm2 si poradia s príkonom spotrebiča 3 680 W a prúdom až 16 A.

Hodnoty maximálneho prúdu, prípadne príkonu musia byť uvedené na každej vidlici a zásuvke.

Rada odborníka: Bubny je možné používať pre rôzne elektrické zariadenia. Myslite ale na to, že majú vždy maximálnu prúdovú záťaž, ktorú by ste nemali prekročiť. Prúdová záťaž sa tiež mení podľa toho, či je kábel navinutý alebo rozvinutý. Plne rozvinutý kábel ponúka až 3-krát väčšie prúdové zaťaženie ako v prípade nerozvinutého kábla.

VÝBER NAVIJAKU PODĽA DĹŽKY KÁBLA

Ako sme už načrtli vyššie, predlžovacie káble sú dostupné v celom rade dĺžok, v prípade navijakov na vonkajšie použitie sa najčastejšie stretnete s dĺžkami 25, 40 alebo 50 metrov. Dĺžku samozrejme voľte podľa toho, aký dosah kábla požadujete. Pri výbere dĺžky myslite na to, že by mal byť kábel vždy ideálne plne rozvinutý, takže zbytočne nevoľte príliš dlhý kábel.
 

ZAMERANÉ NA PRAKTICKÉ VYCHYTÁVKY

Niektoré navijaky navyše disponujú praktickými vychytávkami, ktoré pri práci oceníte, ide najmä o tepelnú poistku, vodiace oko, brzdu a pevný stred bubnov.

ON/OFF tlačIDLO

Jednou z praktických vychytávok je tlačidlo ON/OFF, ktoré značí, že je bubon pod prúdom. Okamžite tak zistíte, či je zapojený v zásuvke bez toho, aby ste to museli fyzicky kontrolovať. Okrem toho môžete samozrejme ľahko vypnúť prúd pomocou tlačidla na bubne. Tlačidlo ponúkajú napríklad bubny na vnútorné použitie, ktoré nájdete pod označením P194253 a P194504.
 

TEPELNÁ POISTKA

Pri práci vám príde vhod tepelná poistka, ktorá je zárukou bezpečnej prevádzky pripojeného náradia. Vo chvíli, keď dôjde k zahriatiu predlžovacieho kábla na stanovenú hranicu tepelnej poistky, obvod sa preruší a vy tak budete mať istotu, že nedôjde k poškodeniu navijaku. Akonáhle poistka vychladne, môžete sa vrátiť späť k práci. Pokiaľ chcete predísť prehriatiu, odporúčame mať navijak plne rozvinutý.
 

VodiAcE oko

Bubon môže byť opatrený aj vodiacim okom, ktorý zaisťuje ľahké navíjanie kábla.
 

Brzda

Niektoré bubny sú vybavené aj brzdou. Akonáhle kábel odmotáte na požadovanú dĺžku, zacvaknete alebo zaskrutkujete brzdu a cievka už sa nepohne ďalej.
 

NAMOTÁVANIE KÁBLOV VYRIEŠI PEVNÝ STRED

Stalo sa vám niekedy, že sa pri odmotávaní kábla zatočil stred bubna so zásuvkami a káble spotrebičov sa vám zamotali do seba? Pokiaľ s týmto problémom bojujete alebo mu chcete predísť, odporúčame zvoliť bubny s pevným stredom, ktorý zabraňuje zamotávaniu káblov náradia. Pevný stred tak ponúka až o 75 % lepšiu manipuláciu s bubnom.

LED reflektor a navijAk 2v1

V neposlednom rade môžete zvoliť aj praktický navijak s LED svetlom 2v1. Toto multifunkčné riešenie ocenia všetci, ktorí potrebujú pracovať aj v šere alebo v tme. Výkonné svetlo 20 W, ktoré je súčasťou navijaka, má svetelnú účinnosť 1 600 Im a farbu svetla 6 500 K – teda studenú bielu, ktorá je na prácu ideálna.

(Tento produt pre vás pripravujeme.)