Prihláste sa k odberu noviniek a získajte zľavu 4 € na prvý nákup
Úvod Ako vybrať pohybové čidlo?

Ako vybrať pohybové čidlo?

Čo je to pohybové čidlo?

Ide o zariadenie, ktoré je určené predovšetkým k automatickému ovládaniu svietidel. Je možné ich ale použiť pre akékoľvek zariadenie. Akonáhle PIR čidlo detekuje pohyb, tak zopne pripojené zariadenie. Často sú čidlá používané pred domom na osvetlenie vchodu alebo na chodbách. Čidlo má jednoduchú inštaláciu a nastavenie. Dnešné čidlá sú už nenápadné a esteticky vyzerajúce.
 

Kde ich môžeme využiť?

Môžeme ich využiť na ovládanie akéhokoľvek zariadenia. Zariadenie však musí mať príkon (maximálnu záťaž) do 1200 W. Na čidlo môže byť pripojené svetlo, pojazdové vráta, ventilátor a iné zariadenie.
 

Je možné ich pripojiť na akékoľvek svetlo?

Áno. Maximálne zaťaženie svetelného zdroja je však 1200 W. 
 

Aký má dosah?

Dosah tzv. detekčný dosah, je rôzny podľa vybraného typu zariadenia. Určuje, do akej vzdialenosti čidlo detekuje pohyb. Štandardný dosah je 12 metrov.
 

Aký má uhol záberu?

Uhol záberu sa tiež líši podľa typu zariadenia. Niektoré, hlavne tie s inštaláciou na stenu, majú uhol záberu (detekčný uhol) 180°. Čidlá, ktoré se inštalujú na strop, majú detekčný uhol 360°. 
 

Ako rýchlo čidlo zapne svetlo?

Tento ukazateľ se opäť líši podľa typu a značky zariadenia. Tento a všetky ďalšie, vyššie zmieňované parametre, by vždy mali byť uvedené priamo pri produktoch. Sú to základné rozlišovacie parametry týchto zariadení. 

Väčšinou sa svetlo zopne s 5 – 8 sekundovým oneskorením od zaznamenánia pohybu. Dĺžku osvetlenia ide nastaviť podľa potreby.

Nebude sa spínať aj pri pohybe napr. zvieraťa?

Na malé zvierať čidlo nebude reagovať. Môže sa stať, že väčší pes už môže byť čidlom zachytený. Čidlo detekuje tepelné zariadenie každého druhu, či ide o tepelné zariadenie človeka alebo napr. automobilu. 


Ako čidlo inštalovať?

Inštalácia čidla vyžaduje znalosť elektrického zapojenia. Najprv je potrebné uchytiť dané čidlo na stenu alebo strop a potom pripojiť napájacie vodiče ku svorkovnici. Výška umiestnenia čidla je podľa našej potreby. Všeobecne ale platí, že čím vyššie čidlo dáme, tým znižujeme detekčný uhol. Maximálna výška umiestnenia čidla sa doporučuje 6 metrov. Optimálna výška potom okolo 2-4 metrov. Záleží ale na potrebe. 

 

>>PREJSŤ DO KATEGÓRIE POHYBOVÝCH ČIDIEL<<